Despre Aurora Cornu, cei mai mulți știu că a fost prima soție și marea iubire a lui Marin Preda, că ea a fost cea care l-a încurajat pe scriitor să publice "Moromeții". Puțini sunt cei care știu, însă, că Aurora Cornu s-a născut în comuna Provița de Jos, că la vârsta de un an a fost înfiată de un unchi din Cornu, că pe lângă cărțile și traducerile sale a vrut să lase ceva în urmă pe pământul natal și astfel a finanțat construirea Mănăstirii de la Cornu, care a primit hramul Sfântul Ioan Evanghelistul și Sfânta Cuvioasă Eufrosina, în memoria părinților săi. Aurora Cornu a murit la Paris, duminică, 14 martie 2021, la vârsta de 90 de ani.
A fost scriitoare, actriță, regizoare de film și traducătoare. A început să scrie versuri la 14 ani. A fost căsătorită cu Marin Preda în perioada 1955-1959. În 1965 s-a stabilit la Paris, s-a căsătorit cu Aurel Cornea, inginer de sunet la televiziunea franceză, a jucat în filme, a colaborat mai mulți ani la Radio Europa Liberă, a publicat mai multe volume de proză și versuri, a fost prietenă cu Emil Cioran, Mircea Eliade și Jean Pârvulescu, a avut o viață cu adevărat extraordinară.
Dumnezeu să o odihnească în pace!
Am reunit oferte privind meniul zilei la restaurante din Câmpina și împrejurimi pentru a le da celor interesați posibilitatea de a alege.
Primăria Municipiului Câmpina anunță că, începând cu data de 20 octombrie 2025, se vor distribui formularele și se pot primi cererile pentru acordarea ajutorului de încălzire.
Fără a fi un mare centru al ortodoxiei românești, de-a lungul anilor, Câmpina a reprezentat un loc în care s-au clădit biserici frumoase, fiecare cu povestea sa. În rândurile următoare, vă prezentăm povestea Bisericii de la Han, astăzi Biserica de la Brazi sau, oficial, Biserica Adormirea Maicii Domnului, cea mai veche biserică din Câmpina.
La intersecția Calea Doftanei - Strada Bobâlna, în punctul cunoscut de localnici ”La moară”, s-a mutat Magazinul RURIS.