CONTACT

Meteorologii anunță risc ridicat de producere a avalanșelor în Munții Bucegi

- Actualitate -

Meteorologii anunță risc ridicat de producere a avalanșelor în Munții Bucegi

Meteorologii au anunțat risc ridicat de producere a avalanșelor în Munții Bucegi și Făgăraș, la altitudini mai mari de 1.800m. Nivelul de risc anunțat este la cota 4, pe o scară de la 1 la 5, în vreme ce la altitudini sub 1.800m acest risc este mai mic, de nivel 2.

Avertizarea este valabilă până luni, 17 decembrie, ora 18.00, și vine pe fondul ninsorilor însemnate cantitativ din ultimele două zile. Stratul de zăpadă nou depus este instabil, favorizat și de temperaturile apropiate de 0 grade, astfel că pot apărea avalanșe de dimensiuni medii și mari, chiar în mod spontan. Nivelul de risc de nivel 4 de producere a avalanșelor este echivalent unui cod roșu de avalanșă. În urmă cu aproximativ o săptămână, atunci când era cod galben de avalanșă în Munții Bucegi, doi oameni și-au pierdut viața într-o avalanșă pe Valea Morarului, din nordul Bucegilor.

(foto cu caracter ilustrativ)


16 Dec 2018 12:20 3765 vizualizari


Comentarii






1028 vizualizari 08 Mar 2026 11:58 Accident în Câmpina, la intersecția străzilor Griviței și Mărășești

Accident în Câmpina, la intersecția străzilor Griviței și Mărășești

În cursul acestei dimineți, la intersecția străzilor Griviței și Mărășești din Câmpina a avut loc un accident rutier.

citeste mai mult
903 vizualizari 08 Mar 2026 09:29 În Câmpina sunt 158 păcănele. Ce punem în loc?

În Câmpina sunt 158 păcănele. Ce punem în loc?

În România există Registrul public al mijloacelor de joc al Oficiului Național pentru Jocurile de Noroc.

citeste mai mult
503 vizualizari 06 Mar 2026 11:53 La Valea Doftanei se va discuta reducerea taxelor și impozitelor locale

La Valea Doftanei se va discuta reducerea taxelor și impozitelor locale

Primarul comunei Valea Doftanei, Lucian Costea Vileford, a convocat pentru luni, 9 martie, o ședință a Consiliului Local în care va propune ajustarea cotelor adiționale, astfel încât taxele și impozitele locale să scadă.

citeste mai mult
2632 vizualizari 06 Mar 2026 11:04 Primăria Câmpina a comandat un studiu pentru determinarea indicelui de satisfacție a călătorilor care folosesc transportul public local

Primăria Câmpina a comandat un studiu pentru determinarea indicelui de satisfacție a călătorilor care folosesc transportul public local

La nivelul municipiului Câmpina va fi realizat un studiu din care să reiasă cât de mulțumiți sunt cetățenii de transportul public local.

citeste mai mult
Actualitate Politică Social Eveniment Interviuri Sănătate Editorial Sport Anunțuri Joburi Turism

Termeni și condiții - Politica de confidențialitate - Politica cookies
© 2026 Câmpina TV