CONTACT
https://www.matosimobiliare.ro/
https://www.soceram.ro/

Prahova, joi, 16 aprilie: 495 persoane aflate în autoizolare (dintre care 11 la Câmpina) și 619 în carantină instituționalizată

- Actualitate -

Prahova, joi, 16 aprilie: 495 persoane aflate în autoizolare (dintre care 11 la Câmpina) și 619 în carantină instituționalizată

La 16 aprilie 2020, la nivelul județului Prahova sunt monitorizate de către Direcția de Sănătate Publică 495 persoane aflate în autoizolare la domiciliu, dintre care 11 sunt în Câmpina. În carantină instituționalizată se află, în prezent, 619 de persoane. La nivelul județului Prahova sunt 48 de persoane confirmate ca fiind infectate cu noul coronavirus.

Dintre cele 495 persoane aflate în autoizolare, 51 au intrat în evidența DSP în ultimele 24 de ore, iar 243 au ieșit de sub măsura izolării voluntare. ”În vederea combaterii răspândirii noului coronavirus, dar și a descurajării faptelor de natură contravențională, înregistrate în acest context, echipaje mixte ale Ministerului Afacerilor de Interne au continuat seria de verificări atât la persoanele fizice, cât și la agenții economici. În cursul zilei de miercuri, 15 aprilie, au fost făcute verificări la 60 de agenți economici, au fost legitimate peste 1.800 persoane și oprite în trafic aproape 1.100 autovehicule. În urma acestor controale au fost aplicate 427 sancțiuni contravenționale în valoare totală de aproape 842.000 lei, dintre care 329 pentru încălcarea restricțiilor de circulație prevăzute în Ordonanțele Militare, 22 pentru fapte ilicite de natură economică și alte 72 de alte contravenții. De la debutul epidemiei și până în prezent, lucrătorii MAI au deschis 72 de dosare penale pentru 94 de persoane și au aplicat peste 10.000 de sancțiuni contravenționale, în valoare totală de aproape 14 milioane lei", se precizează într-un comunicat remis de Prefectura Prahova.


16 Apr 2020 13:55 3750 vizualizari


Comentarii






652 vizualizari 11 Jan 2026 13:21 Accident la Breaza. Un tânăr a intrat cu mașina într-un copac

Accident la Breaza. Un tânăr a intrat cu mașina într-un copac

În cursul zilei de sâmbătă, pe Strada Republicii din Breaza a avut loc un accident de circulație.

citeste mai mult
884 vizualizari 11 Jan 2026 13:04 În cartierul Voila, din Câmpina, oamenii au din nou probleme cu apa

În cartierul Voila, din Câmpina, oamenii au din nou probleme cu apa

A fost un sfârșit de săptămână de coșmar pentru câmpinenii din cartierul Voila, dar și - parțial - de pe Strada Bobâlna. Au fost din nou probleme în alimentarea cu apă!

citeste mai mult
713 vizualizari 11 Jan 2026 12:49 Primăria Câmpina va cere bani de la Guvern pentru consolidarea zonei afectate de alunecarea de teren

Primăria Câmpina va cere bani de la Guvern pentru consolidarea zonei afectate de alunecarea de teren

Alunecarea de teren din zona Câmpinița, care pune în pericol traficul rutier pe Bulevardul Carol I, la ieșirea din Câmpina spre Cornu, devine tot mai pronunțată.

citeste mai mult
810 vizualizari 11 Jan 2026 09:48 La un pas de moarte! Un bărbat a căzut peste 70 metri cu ATV-ul într-o râpă

La un pas de moarte! Un bărbat a căzut peste 70 metri cu ATV-ul într-o râpă

Sâmbătă după-amiază, salvamontiștii prahoveni au fost solicitați să intervină în cazul unui accident, care a avut loc în Munții Baiului, în apropiere de Bușteni.

citeste mai mult
Actualitate Politică Social Eveniment Interviuri Sănătate Editorial Sport Anunțuri Joburi Turism

Termeni și condiții - Politica de confidențialitate - Politica cookies
© 2026 Câmpina TV