La Casa de Cultură "Geo Bogza" din Câmpina a avut loc astăzi vernisajul expoziţiei artistului Vasile Penciu, a cincea din seria "Galeria artiştilor plastici câmpineni". Expoziţia se intitulează "Omagiu lui Grigorescu" şi este deschisă până pe 15 noiembrie, publicul având posibilitatea de a cumpăra tablourile expuse.
Ceva mai mult de 20 de persoane s-au aflat astăzi la vernisajul acestei expoziţii, singurul reprezentant al administraţiei locale fiind Marian Dulă, consilierul personal al primarului Horia Tiseanu. Nimeni din Consiliul Local, nici măcar din Comisia de Cultură. Expoziţia lui Vasile Penciu cuprinde peste 20 de tablouri, majoritatea inspirate din opera lui Nicolae Grigorescu, dar şi câteva foarte frumoase flori. De altfel, unul dintre aceste tablouri, un ghivechi cu pansele, a fost donat de artistul Vasile Penciu Casei de Cultură "Geo Bogza", unde se va păstra câte un tablou din fiecare expoziţie din cadrul "Galeriei artiştilor plastici câmpineni".
La vernisaj au rostit câteva cuvinte responsabilul Casei de Cultură "Geo Bogza", Alexandra Ioniţă, şi fostul responsabil al acestei instituţii, Florin Dochia. "Mă bucur că la Casa de Cultură interesul pentru artele plastice continuă de mai bine de 50 de ani. Este foarte greu pentru orice artist să imite un alt artist, dar cred că Vasile Penciu reuşeşte să trateze temele preferate ale lui Grigorescu într-o notă personală. Şi mă refer, în special, la temele pastorale. Mie îmi plac, însă, foarte mult florile pictate de Vasile Penciu, pentru că transmit un anume fior, o anume stare de bună dispoziţie", a spus Florin Dochia (video).

25 aprilie 2026, o zi ca oricare alta. E adevărat, o zi frumoasă, de week-end, de primăvară. Dar s-a demonstrat încă o dată - copiii sunt cei care pot transforma... o zi ca oricare alta într-o sărbătoare. Trebuie doar să le dai ocazia.

Serata Culturală Elstar de vineri, 24 aprilie, care a avut loc la Casa Căsătoriilor din Câmpina, a adus nu numai o dublă lansare de carte, o prezență surpriză, dar și multe emoții.

Pe 10 mai, de la ora 18.00, pe scena Casei Tineretului din Câmpina va avea loc un spectacol organizat de Primăria Câmpina, spectacol caritabil pentru Carina Vasile.

UPDATE - Evenimetul a fost mutat la Casa Căsătorilor de pe Bulevardul Culturii.
O nouă ediție a Seratelor Culturale Elstar se va desfășura vineri, 24 aprilie, de la ora 17.00, la Librăria Elstar din centrul Câmpiei, sub semnul emoției... Și va fi o dublă lansare de carte într-o seară plină de emoție.