Performanță excepțională pentru sportul câmpinean, după ce în cursul serii de sâmbătă, câmpineanul Darius Coman, de la Clubul Barracuda, antrenat de Gabriel Cojocaru, a câștigat proba de 100m bras la Concursul Țărilor Central Europene, care are loc la Praga, Cehia.
Darius Coman i-a devansat pe sportivi din Germania și Ungaria, performanța sa fiind apreciată de întreaga delegație a României.
De asemenea, în proba de ștafetă la 4x100m mixt, Darius Coman a făcut parte din echipa României, care s-a clasat pe un foarte bun loc doi, obținând astfel medalia de argint a probei.
Felicitări pentru aceste rezultate remarcabile și mult succes duminică, atunci când Darius Coman va mai concura în alte probe la Praga.

Fotbalul, ne place sau nu, continuă să rămână sportul-rege. Și ca oricărui suveran trebuie să i se acorde o anume importanță. În Câmpina, administrația locală are un club sportiv, care are și o echipă de fotbal, inclusiv la nivel de seniori.

A fost ca un joc în familie, un joc amical, în care s-au întâlnit echipele Viitorul Bănești și Sportul Câmpina.

Cursurile unei noi școli de arbitri de fotbal încep din 4 august în mai multe localități din Prahova, printre care și Câmpina.

Pe terenul sintetic de la Căminul Petrol, după derby-ul local amical dintre CS Câmpina și Muscelul Câmpina, a mai avut loc un meci amical la nivelul echipelor de juniori.