Începând de joi, 29 aprilie, și până sâmbătă, 1 mai, între orele 10.00 și 13.00, în Pasajul de la Ceas din centrul municipiului Câmpina va poposi Iepurașul, un vestitor al Sărbătorilor Pascale care se apropie.
Iepurașul îi va aștepta pe toți cei care vor veni la această întâlnire, pentru a face o fotografie împreună, iar cei mici vor primi surprize dulci. Evenimentul este organizat de Casa de Cultură ”Geo Bogza” Câmpina, cu sprijinul Primăriei și Consiliului Local. Se dorește a fi o acțiune destinată cu precădere copiilor, o mică bucurie într-o perioadă grea pentru ei, o perioadă cu multe restricții, din cauza pandemiei de coronavirus.

Am reunit oferte privind meniul zilei de la restaurante din Câmpina și împrejurimi pentru a le da celor interesați posibilitatea de a alege.

Într-o lume în care tot mai mulți copii se confruntă cu frica, izolarea sau violența în mediul școlar, Ziua Internațională a Nonviolenței în Școală devine mai mult decât o dată din calendar, devine un moment de reflecție, dialog și asumare.

Sediul din Câmpina al Poștei Române, situat pe Strada Ardealului, este scos la închiriere de la finalul anului trecut, alături de multe alte sedii ale oficiilor poștale din țară.

La Colegiul Național Militar "Dimitrie Cantemir" din Breaza va fi construită o biserică din lemn, în stil maramureșean, amplasată în apropierea comandamentului instituției.