CONTACT

150.000 euro pe an pentru întreținerea clădirilor Liceului "Istrati" Câmpina. Administrația locală nu vede cu ochi buni viitorul acestei instituții

- Actualitate -

150.000 euro pe an pentru întreținerea clădirilor Liceului

Unul dintre proiectele depuse de Primăria Câmpina și care este foarte aproape de semnarea contractului de finanțare cu fonduri europene se referă la creșterea eficienței energetice a Liceului Tehnologic "Constantin Istrati". Este un proiect în valoare de 8.411.379 lei, din care administrația locală va trebui să contribuie cu 2.150.158 lei, adică 25,56%.

Vorbindu-se despre liceul menționat, consilierul Florin Frățilă, desemnat recent membru în Consiliul de Administrație al acestei unități de învățământ, a informat plenul Consiliului Local, în cadrul ședinței din 18 decembrie, că valoarea utilităților din acest an, la Liceul "Istrati" este de aproximativ 150.000 euro. Și cam aceeași sumă se preconizează a fi cerută de la bugetul local pentru plata utilităților și în 2019. O sumă uriașă, "cam cât consumă un cartier întreg", după cum a spus același consilier. (video)
Discuția a fost ceva mai amplă, făcându-se referire la faptul că, în urmă cu ceva vreme, conducerea Liceului Tehnologic "Constantin Istrati" își exprimase disponibilitatea de a ceda o parte din spațiile aflate în administrarea sa către Primărie, dar ulterior a revenit asupra deciziei. Astfel, în momentul de față, în afara corpurilor de clădire din Strada Griviței, acest liceu are în administrare toate spațiile cunoscute în Câmpina sub numele generic "Căminul Petrol", acolo unde funcționează și Clubul Copiilor, și Clubul Pensionarilor, și Clubul Sportiv Școlar, și CS Câmpina - clubul municipalității, cu întreaga bază sportivă. "Vă spun sincer, având în vedere numărul de elevi care mai există acolo, număr care a scăzut de la an la an, având în vedere nivelul copiilor de acolo, nivel care este dat și de nivelul profesorilor, acest liceu va avea soarta Liceului Mecanic 2. Aș prefera să nu accesăm fonduri europene pentru reabilitarea energetică a acestui liceu, mai ales că la acest proiect cota noastră de participare de la bugetul local este foarte mare, acolo ar trebui restrânsă activitatea și să facem Calea Doftanei. Dar asta este situația", a afirmat consilierul Elena Albu. (video)


21 Dec 2018 08:37 5180 vizualizari


Comentarii






  • 29.07.2020 12:24 Toni Colegii inca primarului in functie jignesc pe unde apuca.Cine i a invatat si interesele cui apara stim cu totii.Mai stim ca dupa 27 septembrie VOR DISPAREA.DEFINITIV.
  • 23.12.2018 11:52 Aurel Cu oameni ca dumneata doamna consilier Albu, societatea romaneasca nu o sa se dezvolte niciodata. Se pare că aflați pentru prima, si bagati bine în cap: școala dezvoltă societatea, scoala e viitorul României! Se pare ca sunteti în politica pentru alte lucruri…
  • 22.12.2018 23:24 Dumitru Victor Cand nu ai mare lucru in "cutie" scrii numai prostii pe hartie,cam asa se traduce interventia consilierilor locali,ei nu inteleg mare lucru despre cum trebuiesc solutionate problemele existente si e mai simplu sa acuzi si critici,de fapt ei nu au o expertiza profesionala sunt doar exponenti politici fara discernamant.Pacat ca un oras precum Campina cu potential, este controlat de asa oameni ,sunt munti de bani echivalenti cu munti de prostie.Aceasta lucrare trebuie facuta dar de profesionisti, se gasesc solutii cu siguranta ,de asta si dureaza asa de mult modernizarea orasului ,din pacate administratia locala se face de ras in continuare.
  • 22.12.2018 18:46 Andra Sper ca măcar acest acest mesaj să-l publicați și să fiți imparțiali atunci când vine vorba despre dezvoltarea societății câmpinene!
  • 22.12.2018 18:44 Andra Doamna Albu, m-ați jignit nu doar pe mine, ca si profesor al liceului „Constantin Istrati”, ci pe toti profesorii! Dar cel mai grav este că ați jignit dezvoltarea urbei noastre. Să vă fie rușine... împreună cu cel care v-a bagat in bunul mers al orașului!
  • 22.12.2018 18:28 Istrate F Acesti ,,domni si doamne " din cl sa taca.Si sa se puna punct de la Inspectorat sa intre cu 2 si 3.Sa nu uitam ca profii din Grig si au inceput ucenicia la Petrol si Mec 2.Ca in fiecare liceu sunt unii care nu le pasa e alta chestie.La Petrol greul ii duce doamnele Manta,Duran,Cernica,Negoita,dl Geanta,dl Dragici.Restul s au pensionat.Doresc sa dispara dna Albu ... ,papusarii Dula si Fratila.Dorim sa ii ia si pe Tiseanu si Pitigoi,astia fac orasul de 2 lei ruginiti.
  • 22.12.2018 17:50 Cornelia Doamna consilier, asta este educatia pe care o dati politicii campinene, sa loviti in cadrele didactice? Rusine sa va fie!
  • 22.12.2018 11:24 Alex Sa nu va mire dupa de ce mai pleaca tinerii in afara la studii :) Tocmai d-asta, pentru ca nu investiti cu adevarat in invatamant. Vreti ceva? Investiti! Ce vreti sa faceti cu restul de bani? Sa asfaltati strazile pe hartie? Ca in realitate tot nu se intampla nimic. Mi-e tot mai jena de acest oras si de aceasta primarie, sincer.
  • 21.12.2018 12:36 Serban Laura Dl Fratila care le stiti pe toate.... De ce suna aceste declaratii ca si cum noi, cei din liceu, consumam? E a doua oara in aceasta iarna cand eu racesc in scoala (si imi platesc singura tratamentul) de frig ce e pe holuri! Toate caloriferele sunt oprite, de ce comentati dintr un birou si nu veniti in scoala sa vedeti cat e de frig? Iar daca se consuma asa mult, cat intr un cartier, haideti sa inchidem clubul copiilor si clubul pensionarilor sau sa i mutam! Undeva unde sa consume mai putin!
  • 21.12.2018 12:29 Serban Laura Doamna consilier Albu, nu stiu cine sunteti dvs, ati venit pe la noi (liceul tehnologic constantin istrati) si ne -ati evaluat, dupa care a rezultat ca suntem prosti? Cum va permiteti sa ne jigniti pe noi, toate cadrele didactice ale acestui liceu? Aveti un tupeu formidabil, nu stiu de unde ati aparut, cine v-a ales in functie, de unde va luati salariul.... astept niste explicatii sau va dau in judecata, pregatiti- va banutii!
Vremea
https://trafic.ro/registersite/b3952e459b72419187c0c3eec5e715d7
http://www.spitalcampina.ro/
http://floricon.ro/
https://elstargroup.ro/
30zile7zileCele mai citite
Ultimele comentarii
1129 vizualizari 26 Dec 2025 21:35 Tentativă de viol la Școala de Poliție din Câmpina

Tentativă de viol la Școala de Poliție din Câmpina

La nivelul Inspectoratului Județean de Poliție Prahova - Serviciul de Investigații Criminale se efectuează cercetări într-un dosar penal întocmit sub aspectul săvârșirii infracțiunii de tentativă la viol, sub supravegherea Parchetului de pe lângă Tribunalul Prahova. 

citeste mai mult
273 vizualizari 26 Dec 2025 17:39 Intervenție a salvamontiștilor în Bucegi

Intervenție a salvamontiștilor în Bucegi

Nici în a doua zi de Crăciun, salvatorii montani de pe Valea Prahovei nu au avut liniște.

citeste mai mult
668 vizualizari 26 Dec 2025 10:26 Apele Române clarifică situația Barajului Paltinu

Apele Române clarifică situația Barajului Paltinu

Simultan cu declanșarea crizei apei în zona Câmpina au apărut tot felul de speculații - de la situația barajului, la încercări de a vinde apa, tot felul de elucubrații menite, parcă, doar a tensiona și mai mult o situație deja foarte greu controlabilă de către autorități.

citeste mai mult
548 vizualizari 25 Dec 2025 21:30 Intervenție Salvamont în Munții Baiului. Un bucureștean, preluat de SMURD, după un accident de ATV

Intervenție Salvamont în Munții Baiului. Un bucureștean, preluat de SMURD, după un accident de ATV

În ziua de Crăciun, salvatorii montani din Bușteni nu au avut liniște, fiind solicitați să intervină la un accident de ATV în Munții Baiului.

citeste mai mult
Actualitate Politică Social Eveniment Interviuri Sănătate Editorial Sport Anunțuri Joburi Turism

Termeni și condiții - Politica de confidențialitate - Politica cookies
© 2025 Câmpina TV