Șoc și groază miercuri seară, în jurul orei 21.00, la Telega, chiar în centrul localității, în apropierea unui parc plin de copii la acel moment!
”Parcă era un film de groază - ne-a povestit o mămică aflată cu copilul în parc. Primăria nu face nimic, autoritățile ne spun să nu mai sunăm la 112 pentru a semnala prezența urșilor. Și noi ce să facem?! Efectiv, mi-am smuls copilul de 7 ani dintr-un leagăn la 100 metri de urs! Soțul a dus mai bine de jumătate de oră lumea acasă cu mașina! Pe stradă nu mai era nimeni, vorbim, totuși, de un urs! Repet, eram ca într-un film de groază, unde mamele își strigă copiii! Nu vreți să știți prin ce am trecut! Pe noi ne interesează ca astfel de situații să nu se mai repete. Vrem să ne putem lăsa copiii în parc fără teama unei tragedii!”

Un cititor CâmpinaTV.ro ne-a transmis această imagine surprinsă marți, 12 mai, în jurul orei 18.10, în parcarea Complexului comercial Penny din Câmpina.

După vijeliile din ultimele 24 ore de la Câmpina, marți, puțin după orele prânzului, locuitorii de la Căminul Petrol din Câmpina au sesizat administrația locală - proprietara imobilului - și pompierii în privința ridicării unei părți a acoperișului.

Furtuna puternică din această dimineață nu a rămas fără urmări în Câmpina.

Polițiștii prahoveni au pus în executare, la data de 12 mai 2026, trei mandate de percheziție domiciliară la mai multe imobile situate, în municipiul Ploiești, într-un dosar penal ce vizează săvârșirea infracțiunilor de înșelăciune în formă continuată, complicitate la înșelăciune, șantaj și furt.