Centrul de Diagnostic și Tratament MEDI'S Câmpina împlinește în aceste zile 20 de ani de la înființare. Prima clinică privată din Câmpina s-a dezvoltat în timp, iar astăzi include și centrul de la Ploiești, dar și Fundația MEDI'S al cărei președinte este medicul chirurg Călin Tiu, doctor în științe medicale și membru al Societății Europene a Chirurgilor. Aniversarea MEDI'S a fost marcată printr-un simpozion care a avut ca temă principală "Hipertensiunea arterială" și o petrecere la care au participat medicii prezenți la simpozion, precum și echipa MEDI'S.
Evenimentul a avut loc vineri, 29 iunie, la Lac de Verde în Breaza. Simpozionul a reunit zeci de medici din Câmpina și București, tema de bază fiind, după cum spuneam, hipertensiunea arterială, iar comunicările prezentate în cadrul manifestării au vizat, printre altele: monitorizarea în ambulator a tensiunii arteriale, viziunea neurologului în tratarea hipertensiunii arteriale, abordarea copilului cu patologie asociată, evaluarea ecografică a sistemului arterial renal etc. La finalul simpozionului, dr. Călin Tiu a spus câteva cuvinte despre activitatea MEDI'S, despre proiectele de cercetare derulate de Fundația MEDI'S, al cărui președinte este, apoi i-a invitat pe cei prezenți la petrecerea MEDI'S.

În Anul Brâncuși, lansarea volumului „Brâncuși, dragostea mea”, de Claudia Motea, apărut la Editura Creator, nu putea fi decât un moment de gală din cadrul Seratelor Culturale Elstar.

Peste 880 lucrări trimise de elevi din 38 județe au avut de analizat membrii juriului Concursului Național „Umbrela Verde”, ajuns la a XIII-a ediție și organizat de Școala Gimnazială „Ion Câmpineanu”.

Dialogul dintre Adina Popescu și amfitrionii ediției din 2 aprilie 2026 a Seratelor Culturale Elstar, Codruț Constantinescu și Jovi Ene, a devenit o întâlnire de poveste cu... povești, o adevărată artă a dialogului.

Ajuns la ediția a XIII-a Concursul Național „Umbrela verde”, organizat de Școala Gimnazială „Ion Câmpineanu” din Câmpina, a reunit 880 lucrări ale elevilor din 38 județe.