În ultimele 24 de ore, în Prahova s-au înregistrat 206 noi cazuri de infectări cu virusului SARS-CoV-2. Potrivit datelor oficiale, puse la dispoziție de Prefectura Prahova, s-au înregistrat și două noi focare de COVID-19.
Din păcate, ambele focare sunt în Câmpina, la două societăți comerciale private. În cadrul uneia dintre societăți au fost identificați nouă angajați infectați cu virusul SARS-CoV-2, iar în cadrul celeilalte societăți au fost confirmați șapte angajați. Toți aceștia au rămas în izolare, la domiciliu, sub supravegherea medicului de familie.
La nivelul județului Prahova, rata de infectare a ajuns la 1,81 cazuri la mia de locuitori.

Consiliul Județean Prahova a anunțat că miercuri, 10 iunie, vor începe lucrările la podul peste râul Doftana de la Zorile, una dintre intrările în Câmpina, prin care se asigură legătura cu comunele Telega și Brebu.

Demersul nostru de a găzdui astfel de audiențe are succes, dacă avem în vedere numărul mare de întrebări pe care le-ați adresat prin intermediul nostru primarului municipiului Câmpina, Irina Nistor.

La solicitarea Primăriei Câmpina, operatorul Floricon Salub a anunțat un program pentru realizarea dezinsecției în spațiile verzi din Câmpina.

Valea Doftanei a fost serios afectată de ruperea de nori de sâmbătă după-amiază, prevenită prin trei mesaje RO-ALERT.