În cadrul Festivalului CâmpinArtelor și Sporturilor, care are loc în perioada 1 septembrie - 1 octombrie 2023, sub coordonarea CSS ”Constantin Istrati”, club condus de Mihaela Marin, a avut loc sâmbătă, 16 septembrie, la baza sportivă din incinta Căminului Petrol, o competiție de atletism la care au participat aproximativ 60 de copii din Câmpina.
Au fost întreceri interesante, de la un traseu aplicativ pentru începători, la probe clasice din atletism - săritura în lungime, aruncarea greutății, aruncarea suliței, viteză.
Dincolo de rezultatele propriu-zise, pentru care cei care au urcat pe podium au fost recompensați cu diplome, medalii și un mic pachet dulce, la finalul festivității de premiere, primarul municipiului Câmpina, Alin Moldoveanu, a oferit mai multe plachete celor mai importanți foști și actuali sportivi și antrenori ai CSS "Constantin Istrati", care s-au remarcat pentru rezultatele naționale și internaționale obținute, precum și pentru promovarea municipiului Câmpina prin sport.
Au primit astfel de plachete antrenorii Mihaela Marin, Jenica Bran, Nicolae Pavel, precum și sportivii David Marin, Gabriel Văcărescu, Ciprian Costache, Carol Banu, Alexandru Tilică, Patricia Mocanu, David Brezeanu, Andreea Lungu, Eduard Unguroaica, Ștefan Gagiu, Marius Vasile.

La Telega a fost luni, 17 august 2026, sărbătoare... Pentru zeci de copii și familiile lor. S-au trezit de dimineață, chiar dacă sunt în vacanță, s-au îmbrăcat frumos și au venit la Biserica „Sfinții Voievozi” din centrul comunei.

A devenit o tradiție ca în fiecare an, la 15 august, de Sfânta Maria, la Poiana Câmpina să fie sărbătorite cuplurile care au împlinit 50 de ani de căsătorie. Este un eveniment la care administrația locală ține foarte mult și pe care îl pregătește cu mare drag.

Bijuteria ArtDeco a sărbătorit 33 de ani de existență neîntreruptă. 33 de ani pe o piață grea, permanent în schimbare. 33 de ani în Ploiești și Câmpina, un business cu bijuterii de aur și parfumuri, dar în spatele căruia stau oameni care au înțeles că nu vând doar un produs, ci o amintire, o bucurie, o emoție cât o viață.

Îndrăgitul solist Ducu Bertzi a încheiat ediție 2026 a evenimentului Câmpina Summer Park Music. În deschiderea concertului său a cântat tânăra câmpineancă Teodora Fodac (16 ani), frumoasă și extrem de talentată.