CONTACT
https://www.matosimobiliare.ro/
https://sanconfind.ro/
https://www.soceram.ro/

Prima ședință din 2018 a Consiliului Local Câmpina și primele scuze din partea primarului Horia Tiseanu

- Actualitate -

Prima ședință din 2018 a Consiliului Local Câmpina și primele scuze din partea primarului Horia Tiseanu

Marți, 9 ianuarie, a avut prima ședință din 2018 a Consiliului Local Câmpina. A fost o ședință extraordinară, cu un singur punct pe ordinea de zi - acoperirea deficitului de la secțiunea de dezvoltare din excendentul bugetar al municipiului. A fost doar o formalitate, ședința terminându-se în câteva minute, dar cu toate acestea, am consemnat o premieră: primarul Horia Tiseanu și-a cerut scuze în fața Consiliului Local.

Referitor la proiectul aprobat, precizăm faptul că la secțiunea de dezvoltare a bugetului s-a înregistrat un deficit de 3,6 milioane lei, care a fost acoperit, la solicitarea expresă a Direcției de Finanțe, din excedentul bugetar al anului 2017. Concret, în 2017, la secțiunea de dezvoltare au fost încasate venituri de aproape 11,2 milioane lei, din care aproximativ 10,5 milioane lei a reprezentat excedentul bugetar din anul anterior (2016). Plățile efectuate au fost de 4,3 milioane lei. Dacă se dă deoparte excedentul din 2016 și situația se raportează strict la veniturile și cheltuielile din 2017, rezultă un deficit bugetar care trebuia acoperit din excedentul anului trecut pentru a se putea încheia exercițiul bugetar. Practic, o problemă de contabilitate, dar pentru care trebuia aprobarea Consiliului Local. Și s-a votat fără probleme, în câteva minute.
Totuși, în proiectul de hotărâre au existat unele greșeli la sume, situație semnalată de consilierul Constantin Cândea. Atunci reprezentanții Primăriei au anunțat că este o greșeală, iar primarul Horia Tiseanu a cerut cuvântul pentru a-și cere scuze: "Îmi cer scuze pentru această greșeală. Eu sunt inginer, nu economist, recunosc că nici nu am înțeles prea bine acoperirea deficitului de la un an la altul, dar am înțeles de la economiști că este necesar acest proiect. Avem și o scrisoare de la Direcția de Finanțe în acest sens. Fiind un singur proiect și fiind vorba de o chestiune tehnică, recunosc că nu am stat să verific și îmi cer scuze încă o dată pentru această greșeală".
Este pentru prima dată când se întâmplă acest lucru. Fie Horia Tiseanu a dorit să înceapă anul cu gânduri bune, fie s-a simțit dator să-și ceară scuze în fața Consiliului Local având în vedere faptul că în ultimele luni s-a tot întâmplat să apară greșeli în proiectele de hotărâre supuse aprobării plenului CL.


10 Jan 2018 18:37 4874 vizualizari


Comentarii






  • 11.01.2018 23:00 Radu Vasile Si noi ce sa mai intelegem?si noua cine ne cere scuze?Primarul este in administratia orasului de mult timp,din pacate,mai grav este ca el nu intelege multe alte mecanisme dupa care se conduce orasul.Poate isi ia o pauza mai mare, sa poata verifica aceasta chestiune tehnica,penibil si jenant scuzele,este foarte ocupat avand in vedere ca este si profesor ,o alta aberatie de cartea recordurilor.In acelasi timp noi asistam la o mascarada numita administratia orasului,PSD-ul are aceiasi vina, asistind cu nepasare la debandada din Primarie de mult timp,orasul nu are mama nu are tata este ca un "aurolac" fara viitor.In afara de locuri de joaca ,parcuri,amenajari florale ce altceva mai se gaseste in planul genial de revigorare a locurilor de munca pentru noile generatii.DEMISIA, dar la salariile uriase incasate lunar fara nici o emotie cine e de acord sa renunte.
  • 10.01.2018 21:34 S.M. Cine se face vinovat de aceste greseli?Era firesc să îşi ceară scuze.Culege roadele angajărilor si promovărilor făcute.
  • 10.01.2018 21:06 Ms La ce armata e în primărie și fiecare lucreaza cum vrea, nimeni nu are timp de controale. Probabil vor verifica și vor da amenzi cei de la curtea de conturi.
  • 10.01.2018 20:26 Florin Doar mascarada. Se pregateste de o atitudine umilă pentru instanta 🤧
  • 10.01.2018 20:19 Robert O vorba din popor spune in astfel de situatii ca "a intrat in anul mortii" (macar din punct de vedere administrativ si politic)
472 vizualizari 28 Nov 2025 18:39 O nouă amânare în procesul autoarei accidentului mortal de pe trecerea de pietoni de la Salcie

O nouă amânare în procesul autoarei accidentului mortal de pe trecerea de pietoni de la Salcie

În seara de 7 aprilie 2022, pe trecerea de pietoni de la Salcie, tânărul Paul Alexandru Dragomir, 17 ani, elev al Colegiului Național ”Nicolae Grigorescu” Câmpina, era lovit mortal de un bolid condus de Adela Pena.

citeste mai mult
2682 vizualizari 28 Nov 2025 18:00 Câmpineanul Cătălin Grancea este noul șef al Biroului Poliției DN1 Prahova

Câmpineanul Cătălin Grancea este noul șef al Biroului Poliției DN1 Prahova

Odată cu ieșirea la pensie a comisarului șef Florin Aristan, noul conducător al Biroului Drumuri Naționale și Europene din cadrul Inspectoratului Județean de Poliție Prahova va fi un câmpinean.

citeste mai mult
8572 vizualizari 28 Nov 2025 17:24 Oprire totală a furnizării apei potabile în Câmpina, Breaza, Băicoi și nouă comune învecinate

Oprire totală a furnizării apei potabile în Câmpina, Breaza, Băicoi și nouă comune învecinate

Furnizarea apei potabile va fi sistată vineri seară, pentru 24 ore, din cauza turbidității ridicate din Barajul Paltinu.

citeste mai mult
855 vizualizari 28 Nov 2025 12:09 Lucrările prin HidroPrahova la rețeaua de apă și canalizare vor începe și în cartierul Câmpinița

Lucrările prin HidroPrahova la rețeaua de apă și canalizare vor începe și în cartierul Câmpinița

Primăria municipiului Câmpina a transmis un comunicat de presă privind stadiul lucrărilor în cadrul proiectului cu fonduri europene derulat de HidroPrahova privind înlocuirea și extinderea rețelei de apă și canalizare.

citeste mai mult
Actualitate Politică Social Eveniment Interviuri Sănătate Editorial Sport Anunțuri Joburi Turism

Termeni și condiții - Politica de confidențialitate - Politica cookies
© 2025 Câmpina TV