CONTACT
https://www.matosimobiliare.ro/
https://sanconfind.ro/
https://www.soceram.ro/

Din groapă în groapă, pe Strada Orizontului din municipiul Câmpina

- Actualitate -

Din groapă în groapă, pe Strada Orizontului din municipiul Câmpina

Dezastru este puțin spus pentru a descrie această stradă, Orizontului, numită și centura ocolitoare a Câmpinei. O centură ocolitoare... de ocolit, dacă acest lucru ar fi posibil. Mergând pe Orizontului, am trăit senzația întoarcerii în timp, pentru că undeva, în subconștient, parcă exista ceva care nu te lasă să crezi că ești, totuși, în anul 2018, într-un municipiu.

Strada Orizontului este un adevărat calvar, un dezastru pentru șoferi și pietoni. Groapă lângă groapă, cratere în care maşinile trosnesc efectiv din toate încheieturile, denivelări în cele mai neaşteptate locuri, iar când sunt precipitaţii, gropile sunt pline cu apă spre disperarea şoferilor, care nu mai ştiu ce și pe unde să mai ocolească. Pentru pietoni, jale mare. Începând de la intersecţia cu Strada Industriei, trotuar nu mai există decât pe una dintre părţile drumului. În multe locuri bălţile de pe carosabil se unesc cu cele de pe trotuare şi dincolo de acest slalom, pietonii sunt nevoiţi să se ferească abil şi de şoferii care nici ei nu știu pe unde să mai meargă. Iar ce auzi pe lângă tine nu poate fi reprodus în spațiul public.
Sunt multe străzi distruse în Câmpina, iar Orizontului se află, probabil, în top 3. Cel mai trist lucru este acela că nu există soluții. Primăria Câmpina așteaptă în continuare ca HidroPrahova să vină și să termine lucrările de canalizare abandonate în 2015. Nu se știe când se va întâmpla minunea. Nimeni nu știe nimic, nimeni nu face nimic. Străzile sunt praf și pulbere, oamenii sunt nemulțumiți, revoltați, disperați și pe bună dreptate.


20 Mar 2018 21:55 4710 vizualizari


Comentarii






  • 22.03.2018 06:53 Cvm Diferenta majora intre Drumul Taberei si Orizontului este ca, pe a doua strada, circula toate autobuzele care deservesc localitatile limitrofe. Sa nu mai spunem de traficul greu. Strada este o MIZERIE iar administratia ar trebui sa trateze problema cu prioritate.
  • 21.03.2018 07:01 Petre Petcu Mai rau este pe Drumul Taberei unde nu se mai pot evita gropile deoarece s-au unit pe toata latimea strazii
  • 20.03.2018 23:12 Petcu Bogdan La fel este si strada Drumul Taberei din fata bisericii Nasterea Maicii Domnului, pana la intersecția cu strada Voila.
1416 vizualizari 15 Nov 2025 14:31 Protest pe DN1. Locuitorii din Bănești au cerut CNAIR: „Vrem măsuri, nu promisiuni!”

Protest pe DN1. Locuitorii din Bănești au cerut CNAIR: „Vrem măsuri, nu promisiuni!”

Sâmbătă dimineață, la Bănești, de-a lungul DN1, aproape 200 de oameni au protestat față de CNAIR care amână de la începutul acestui an repararea pasarelei pietonale și care tergiversează de ani mulți realizarea unui sens giratoriu la intersecția spre Urleta.

citeste mai mult
330 vizualizari 15 Nov 2025 08:46 Câmpina ar putea adera la un organism județean de promovare a turismului

Câmpina ar putea adera la un organism județean de promovare a turismului

Consiliul Județean Prahova intenționează înființarea Organizației de Management al Destinației Județul Prahova, un organism care ar avea ca principal scop promovarea județului ca destinație turistică.

citeste mai mult
2127 vizualizari 14 Nov 2025 18:38 Două locuințe au fost mistuite de flăcări într-o comună din Prahova

Două locuințe au fost mistuite de flăcări într-o comună din Prahova

La locul evenimentului - satul Brătășanca, din comuna Filipeștii de Târg - au fost mobilizate forțe și mijloace din cadrul Detașamentelor 1 și 2 Ploiești, fiind vorba despre patru autospeciale de stingere cu apă și spumă și un echipaj de prim ajutor SMURD. 

citeste mai mult
4860 vizualizari 14 Nov 2025 18:19 DN1 va fi închis în perioada 24-28 noiembrie 2025, zona Movila Vulpii

DN1 va fi închis în perioada 24-28 noiembrie 2025, zona Movila Vulpii

După o oarecare bâlbâială la nivelul factorilor de decizie din Prahova, totuși, DN1 se va închide în perioada 24-28 noiembrie, pentru lucrări la trecerea de cale ferată peste DN1 de la Movila Vulpii.

citeste mai mult
Actualitate Politică Social Eveniment Interviuri Sănătate Editorial Sport Anunțuri Joburi Turism

Termeni și condiții - Politica de confidențialitate - Politica cookies
© 2025 Câmpina TV