În seara zilei de miercuri și noaptea de miercuri spre joi, Câmpina s-a aflat sub incidența codului portocaliu de vânt puternic. De-a lungul întregii nopți, agenții Poliției Locale Câmpina s-au aflat pe teren, monitorizând în permanență situația, iar la Dispecerat s-au preluat și transmis agenților din teren sesizările cetățenilor cu privire la problemele cauzate de vremea nefavorabilă.
Cele mai grave probleme semnalate în această perioadă în Câmpina au fost prăbușirea unui brad în Parcul Regele Mihai I (zona Milia), dar fără a afecta rețeaua de iluminat sau circulația rutieră; prăbușirea unui brad pe Strada 1 Mai, peste acoperișurile magazinelor din zonă, dar fără a produce pagube materiale; o tablă smulsă din acoperișul de la Căminul Petrol și o baracă spulberată de vânt de pe Strada Orizontului (cea unde se vând pepeni). De asemenea, pe Bulevardul Carol I, la intersecția cu Aleea Islaz, un cablu electric s-a rupt, fiind un pericol pentru trafic și pentru cetățenii din zonă. Alte probleme create de viscol - în zona de la Captare, un stâlp electric s-a înclinat periculos de mult, practic se mai ține doar în firele electrice; pe drumul județean care merge la Șotrile au căzut crengi de copaci, unele de dimensiuni destul de mari, care ar fi putut reprezenta un pericol pentru circulația mașinilor; o rulotă a fost răsturnată de vânt pe Strada Crișuri, iar mai multe tomberoane pentru colectare selectivă au fost dărâmate, majoritatea pe Bulevardul Nicolae Bălcescu.
De asemenea, mai ales în Cartierul Voila, dar izolat și în alte zone ale Câmpinei, s-au înregistrat avarii la alimentarea cu energie electrică a locuințelor.
În toate aceste cazuri înregistrate de Poliția Locală au fost luate măsuri de siguranță specifice, au fost anunțate autoritățile competente pentru rezolvarea problemelor și s-a acționat pentru evitarea amplificării efectelor acestor incidente.

Restricțiile de trafic anunțate pentru miercuri, 12 august, pe Strada Orizontului din Câmpina, se prelungesc până la ora 21.00.

Poliția Locală continuă acțiunile de prevenire și combatere a faptelor de abandonare și eliminare necorespunzătoare a deșeurilor pe domeniul public, cu precădere în zonele periferice ale localității și în albiile râurilor, zone vulnerabile la astfel de practici.

La data de 11 august 2026, polițiștii din cadrul Serviciului Arme, Explozivi și Substanțe Periculoase al Inspectoratului Județean de Poliție Prahova, sub coordonarea procurorului din cadrul Parchetului de pe lângă Judecătoria Sinaia, au desfășurat o acțiune pentru documentarea activității infracționale într-un dosar penal privind săvârșirea infracțiunilor de braconaj și nerespectarea regimului armelor și munițiilor.

America nu este țara tuturor posibilităților, România este! Credeați că le-ați văzut pe toate? Ei bine, a apărut ceva și mai și: CFR cere chirie Poliției Transporturi pentru spațiile pe care le exploatează cu titlul gratuit!