CONTACT
https://miras.ro/
https://www.matosimobiliare.ro/
https://sanconfind.ro/
https://floricon.ro/
https://www.soceram.ro/

45 de pacienți cu COVID-19 internați la Spitalul Municipal Câmpina, dintre care 10 în stare gravă la ATI

- Actualitate -

În urmă cu mai bine de o săptămână, Spitalul Municipal Câmpina redevenea integral unitate-suport COVID-19. Nu s-au mai făcut internări pentru pacienții non-covid, fiind alocate 75 de paturi pentru pacienții cu COVID-19. De asemenea, odată cu repartizarea celor zece paturi de la Terapie Intensivă exclusiv pentru pacienții cu COVID, s-a impus închiderea unor secții. Despre toate acestea, dar și despre situația din momentul de față de la Spitalul Municipal am discutat cu managerul acestei instituții, dr. Călin Tiu.

În prezent, la Spitalul Municipal sunt internați 45 pacienți infectați cu SARS-CoV-2, dintre care zece pacienți sunt în stare gravă la Terapie Intensivă, toți zece fiind intubați. ”Mai grav față de valurile precedente este faptul că sunt vizați acum într-o măsură mai mare copiii, din fericire nu cu forme grave, dar și tineri, persoane sub 50 de ani. De asemenea, din informațiile preluate de la pacienți, doar doi dintre cei internați în momentul de față în spitalul nostru sunt vaccinați și niciunul dintre cei ajunși la ATI nu este vaccinat. Este doar un fapt, mai degrabă statistic, nu vreau să influențez pe nimeni pro sau contra vaccinare prin aceste cifre”, ne-a declarat managerul Spitalului Municipal Câmpina, dr. Călin Tiu. (video)
Acesta a mai afirmat că în acest val patru al pandemiei sunt cazuri mai grave decât în perioadele anterioare, tot oxigenul disponibil fiind folosit pentru pacienții de la ATI. "Cele două mașini de oxigen pe care le avem produc de 20 de ori mai multă cantitate de oxigen decât maximul consumului anterior pandemiei. Cu toate acestea, începem să fim la limita necesității consumului de oxigen. Din punct de vedere al celorlalte echipamente stăm bine, avem 24 de ventilatoare, dintre care 22 noi, iar Terapia Intensivă, după cum se știe, a fost recent modernizată”, a precizat dr. Călin Tiu. (video)
Secțiile de Chirurgie, Obstetrică-Ginecologie și Boli Interne au fost închise, ele fiind în strânsă legătură cu Secția de Anestezie și Terapie Intensivă. Pentru pacienții non-covid funcționează doar secțiile de Recuperare Medicală, Pediatrie (parțial), Camera de Primiri Urgențe, precum și Ambulatoriul de specialitate și internările de zi pentru oncologie.


15 Sep 2021 22:04 9407 vizualizari


Comentarii






Vremea
https://trafic.ro/registersite/b3952e459b72419187c0c3eec5e715d7
http://www.spitalcampina.ro/
http://floricon.ro/
https://elstargroup.ro/
30zile7zileCele mai citite
Ultimele comentarii
468 vizualizari 28 Jun 2026 18:53 Apel la toți cei implicați în proiectul de eficientizare energetică a Spitalului Municipal Câmpina. Nu permiteți îngroparea orașului în datorii!

Apel la toți cei implicați în proiectul de eficientizare energetică a Spitalului Municipal Câmpina. Nu permiteți îngroparea orașului în datorii!

Sunt șapte ani și patru luni de la semnarea contractului de finanțare pentru proiectul privind eficientizarea energetică a Spitalului Municipal Câmpina. După șapte ani și patru luni, proiectul nu este finalizat!

citeste mai mult
1005 vizualizari 28 Jun 2026 10:46 Noaptea trecută, accident mortal pe o șosea din Prahova

Noaptea trecută, accident mortal pe o șosea din Prahova

În noaptea de sâmbătă spre duminică, în jurul orei 1.15, pe DN1B, în Prahova, a avut loc un accident rutier mortal.

citeste mai mult
1833 vizualizari 27 Jun 2026 20:13 CLSU Câmpina, convocat pentru situația cauzată de emanațiile de gaze de pe Strada Erupției

CLSU Câmpina, convocat pentru situația cauzată de emanațiile de gaze de pe Strada Erupției

În zona blocului E3 de pe Strada Erupției din Câmpina au fost sesizate / măsurate emanații de gaze din zona parcării, măsurători efectuate cu autolaboratorul mobil al SC Distrigaz Sud Rețele.

citeste mai mult
1427 vizualizari 25 Jun 2026 10:41 La Valea Doftanei, ursoaica și cei trei pui au venit din nou printre case

La Valea Doftanei, ursoaica și cei trei pui au venit din nou printre case

După ce am publicat materialul prcedent în care semnalam prezența la Valea Doftanei a unei ursoaice și a celor trei pui ai ei, au fost unii care au pus sub semnul îndoielii veridicitatea imaginilor.

citeste mai mult
Actualitate Politică Social Eveniment Interviuri Sănătate Editorial Sport Anunțuri Joburi Turism

Termeni și condiții - Politica de confidențialitate - Politica cookies
© 2026 Câmpina TV