A patra zi a concursului de natație din cadrul Festivalului Olimpic al Tineretului European de la Skopje a însemnat, pentru cei doi sportivi câmpineni, prezența în seriile și semifinalele probelor de 200m mixt (Iarina Cojocaru) și 200m liber (Luca Marinescu), care le-a adus calificarea în finală.
Astfel, Iarina Cojocaru a participat la proba de 200m mixt. În serii, s-a clasat pe locul 3 în seria a V-a, cu timpul de 2.22,61. În semifinala a doua și-a îmbunătățit considerabil timpul - 2.21,05, calificându-se de pe locul 3 în finală, cu al șaptelea timp. Finala are loc vineri, în sesiunea de după-amiază, alături de Iarina aliniindu-se sportive din Polonia, Ucraina, Marea Britanie, Austria, Italia, Spania, Slovenia.
Luca Marinescu, la 200m liber, a obținut în serii timpul de 1.54,79, apoi a câștigat prima semifinală cu timpul de 1.54,44, primul timp al celor calificați în finală. Tot vineri după-amaiză este programată și această finală la startul căreia se vor mai alinia sportivi din Ungaria, Spania, Germania, Ucraina, Italia, Israel și Franța.
Mult succes celor doi sportivi pregătiți de antrenorul Gabriel Cojocaru!
Citește cele mai noi știri locale publicate pe CâmpinaTV.ro! Te invităm să devii membru al grupului nostru de Facebook - CâmpinaTV și grupului de Whatsapp (mesaj la 0733.388.425).
Fii parte a comunității CâmpinaTV.ro!
În apropiere de Tg. Mureș a avut loc la acest final de săptămână o nouă etapă a Campionatului Național Individual de Motocros.
Sportul Câmpina a reușit prima victorie din noul sezon, una confortabilă, 4–1 cu CS Bordeni.
Vineri după-amiază a început a treia rundă a Ligii a patra Prahova. Runda s-a încheiat duminică.
Probabil cel mai spectaculos, cel mai încins meci al acestui început de sezon sau măcar al acestei etape a avut loc sâmbătă după-amiază la Brebu, acolo unde a poposit formația CSO Boldești (foto).