CONTACT
https://sanconfind.ro/
https://www.soceram.ro/

Euro crește. ROBOR pare că nu se mai oprește. Ratele la bănci o iau razna

- Actualitate -

Euro crește. ROBOR pare că nu se mai oprește. Ratele la bănci o iau razna

UPDATE: Leul continuă să se deprecieze în raport cu euro. Cursul comunicat joi, ora 13.00, de către BNR este 5,12222 lei pentru un euro.

Șocul instabilității politice din România se măsoară cel mai bine pe piețele financiare, nu la sediile de partid.

Câștigarea primului tur al prezidențialelor de către candidatul suveranist George Simion, demisia premierului Marcel Ciolacu și prăbușirea coaliției pro-europene au amplificat instabilitatea politică din țară. Urmarea o vedem și o simțim cu toții. Banca Națională a României a anunțat, miercuri, 7 mai 2025, un curs istoric la euro de 5,0991 lei, în creştere față de ziua de luni, când euro a depășit pragul de 5 lei. Deprecierea leului în raport cu moneda euro este mult mai vizibilă la casele de schimb valutar, unde un euro se vinde deja cu 5,3 lei.
De asemenea, se înregistrează o creştere semnificativă a indicelui ROBOR, cel care stă la baza creditelor de consum şi ipotecare cu dobândă variabilă în lei. ROBOR la trei luni a urcat miercuri de la 6,08% pe an, până la 6,47% pe an, iar indicele la şase luni a crescut de la 6,16% la 6,53%. Joi, 8 mai, creșterea ROBOR este și mai accentuată, indicele la trei luni ajungând la 7,25%.
Populația cu credite în lei va resimți tot mai acut presiunea dobânzilor din cauza creșterii indicelui ROBOR, indicator care a ajuns la cel mai ridicat nivel din ultimii trei ani. O valoare mai mare a ROBOR înseamnă rate lunare mai mari, ceea ce afectează direct bugetele familiilor.
Analiștii economici estimează că trendul ascendent ar putea continua în perioada următoare, în lipsa unor măsuri clare care să stabilizeze economia și să reducă inflația.
(Sursă foto - Cursbnr.ro/robor)


08 May 2025 12:17 711 vizualizari


Comentarii






  • 09.05.2025 08:22 Rammstein Case la 1 leu, dictatura legionară, război, foamete, uragane, grindină, inundații...cam asta să întâmplat de cand cioroiul a intrat pe fereastră în casele oamenilor...
541 vizualizari 18 Jul 2025 20:14 La Câmpina, alpiniștii utilitari taie copacii care reprezintă un potențial pericol

La Câmpina, alpiniștii utilitari taie copacii care reprezintă un potențial pericol

Primăria municipiului Câmpina a încheiat de curând un contract cu o firmă specializată în alpinism utilitar, scopul fiind acela de a tăia copaci care reprezintă un pericol major pentru populație, dar și pentru bunuri.

citeste mai mult
321 vizualizari 18 Jul 2025 15:21 Reparații la iluminatul public din Câmpina

Reparații la iluminatul public din Câmpina

Dacă mergeți pe străzile din Câmpina și vedeți luminile aprinse la stâlpii de iluminat public, nu trebuie să vă faceți griji... Nu s-a dereglat programul, ci se efectuează reparații la rețeaua de iluminat public.

citeste mai mult
901 vizualizari 18 Jul 2025 14:14 S-au redeschis Băile Minerale de la Telega

S-au redeschis Băile Minerale de la Telega

Ceea ce puțini credeau s-au întâmplat astăzi, vineri, 18 iulie - Băile Minerale Telega s-au redeschis publicului.

citeste mai mult
2428 vizualizari 18 Jul 2025 13:56 Accident pe DN1, lângă Câmpina. A fost solicitat elicopterul SMURD

Accident pe DN1, lângă Câmpina. A fost solicitat elicopterul SMURD

Pe DN1, pe raza comunei Cornu, în apropiere de Câmpina, a avut loc un accident rutier grav.

citeste mai mult
Actualitate Politică Social Eveniment Interviuri Sănătate Editorial Sport Anunțuri Joburi Turism

Termeni și condiții - Politica de confidențialitate - Politica cookies
© 2025 Câmpina TV