Dr. Călin Tiu, managerul Spitalului Municipal Câmpina, a fost invitatul nostru la o emisiune în cadrul căreia am discutat despre situația actuală a celei mai importante unități medicale din localitate.
Discuția a atins subiecte de mare actualitate - de la situația pandemiei de COVID-19, așa cum se vede de la Spitalul Municipal, dar și la investițiile derulate aici, inclusiv noua stație de oxigen, achiziționată la sfârșitul anului trecut și despre care noi am scris la momentul respectiv. De asemenea, dr. Călin Tiu a făcut o radiografie a acestui al cincilea val al pandemiei - ”au fost cazuri multe, inclusiv la copii, dar nu la fel de grave ca în precedentele valuri ale acestei pandemii”. Interlocutorul nostru a explicat de unde și cum apar previziunile privind aceste valuri succesive ale pandemiei, dar a vorbit, în premieră, și despre centrul de evaluare a pacienților COVID, care ”se va deschide la Câmpina de la începutul săptămânii viitoare, existând deja aprobările necesare din partea DSP”.
În acest context privind evoluția pandemiei de COVID-19, dr. Călin Tiu a răspuns și la o întrebare privind momentul în care Spitalul Municipal ar putea fi redat și pacienților non-COVID, mai ales că asupra acestui subiect, la modul general, s-a pronunțat deja însuși ministrul Sănătății, Alexandru Rafila.
În partea a doua a emisiunii am discutat cu dr. Călin Tiu despre începerea lucrărilor în cadrul proiectului de reabilitare termică a Spitalului Municipal, un proiect de anvergură, cu fonduri europene, dar care va da destule bătăi de cap constructorului, administrației locale, dar și administrației spitalului. În mai multe rânduri, dr. Tiu s-a referit la experiențele pe care le-a avut cu precedenta lucrare importantă - modernizarea Ambulatoriului, din acestă experiență venind și o serie de temeri privind actuala investiție. De asemenea, urmărind emisiunea cu dr. Tiu veți mai afla ce s-a întâmplat cu ultimele facturi ale Spitalului Municipal la energie electrică și gaze naturale, dar și de ce este în continuare o soluție un nou corp de clădire, ”de minimum 5.000 mp” pentru Spitalul Municipal Câmpina.

Camera Deputaților a adoptat astăzi tacit proiectul de lege privind unirea României cu Republica Moldova.

Demersul nostru de a găzdui astfel de audiențe are succes, dacă avem în vedere numărul mare de întrebări pe care le-ați adresat prin intermediul nostru primarului municipiului Câmpina, Irina Nistor.

Liceele câmpinene pun la dispoziția absolvenților de clasa a VIII-a, în acest an, 646 locuri la învățământul de zi, 28 dintre acestea fiind pentru învățământ dual.

Primăria Câmpina a transmis următorul comunicat de presă privind manevrele tehnice care sunt programate miercuri, 24 iunie, la Barajul Paltinu.