Pentru anul 2020, CâmpinaTV.ro v-a pregătit un nou serial - o prezentare a evenimentelor care au avut loc în Câmpina de-a lungul timpului, în fiecare zi a anului. O altfel de prezentare a istoriei localității. Nu avem pretenția că vom reuși să "prindem" toate evenimentele în acest demers strict jurnalistic, este imposibil acest lucru, totuși vom încerca să vă aducem în atenție informații interesante despre oameni și fapte din Câmpina noastră dragă.
18 mai...
1910 – Un grup de membri ai Academiei Române vizita exploatările petroliere de la Câmpina și Buștenari, printre ei aflându-se Petru Poni, Dimitrie Onciul, Duiliu Zamfirescu, Iacob Negruzzi, dr. C.I. Istrati, Ion Bianu, Ioan Bogdan, Al. Xenopol, M. Șuțu, Gr. Ștefănescu.
1986 – În sala de festivități a Institutului de Petrol din Câmpina avea loc un concert susținut de Ramona Horvath și Marina Dumitrescu – pian, Silvia Simionescu – vioară. Ramona Horvath (foto) avea atunci doar 9 ani, iar acum locuiește la Paris și este parte a unei formații de jazz, un cvartet, fiind extrem de apreciată în domeniu.
2010 – O delegație din orașul Priolo Gargallo, provincia Siracuza, Italia, vizita Câmpina și încheia cu administrația locală un protocol de colaborare. Din păcate, doar o hârtie fără valoare, pentru că ulterior nu s-a mai întâmplat nimic din acel protocol de colaborare.
(Pentru documentarea acestui serial cu date din istoria Câmpinei am folosit mai multe surse - de la monografiile lui Stoica Teodorescu și Silviu Dan Cratochvil, la alte volume despre istoria Câmpinei ale unor autori precum Alin Ciupală, Șerban Băleanu, Eduard Iosifescu, Ion Șovăială, Simona Luncașu, Marian Dulă și până la diverse articole de presă.)
Tricolorul Breaza a reușit o victorie spectaculoasă, le un teren greu, în fața unei formații care va face multe victime în această serie.
La Breaza, în Sala ”Virgil Dudău” a avut loc sâmbătă întrecerea feminină a Cupei ”Radu Voina” la minihandbal.
Continuăm împreună cu Agenția Matos Imobiliare Câmpina prezentarea unor aspecte importante pentru orice persoană implicată într-o tranzacție imobiliară. Și vom discuta despre o problemă esențială în alegerea proprietății: ce primează prețul sau locația?
Asociația Câmpina Curată a sesizat mai multe instituții ale statului cu privire la depozitarea unor mari cantități de deșeuri provenite din construcții (demolări) pe Strada Fabricii din municipiul Câmpina.