15 ianuarie este Ziua Culturii Naționale. Așa a stabilit Parlamentul României în 2010, ca ziua de naștere a marelui poet Mihai Eminescu să devină Ziua Culturii Naționale. Astăzi s-au împlinit 168 de ani de la nașterea poetului național și tot astăzi ar fi trebuit să sărbătorim Cultura națională. La Câmpina, însă, a fost o zi ca oricare alta. Nicio instituție culturală din al doilea municipiu al județului nu a găsit de cuviință să marcheze Ziua Culturii Naționale.
Asta se întâmplă, astăzi, în orașul în care au ales să trăiască (odinioară) Ion Heliade Rădulescu, Constantin I. Istrati, Geo Bogza sau Nicolae Grigorescu, în orașul în care marele creator Bogdan Petriceicu Hasdeu a ales să ridice pentru eternitate un castel în memoria genialei sale fiice, Iulia, prima studentă româncă admisă la Sorbona, în orașul în care genialul George Enescu susținea concerte în casele prietenilor săi. Asta se întâmplă, astăzi, în orașul despre care se spunea, cândva, că are cei mai mulți intelectuali la mia de locuitori. "Orașul intelectualilor" a uitat, însă, de această sărbătoare, a uitat de Eminescu. Încet, încet, la Câmpina se uită multe lucruri importante.
Trebuie, totuși, menționat un lucru. Pe lista manifestărilor culturale aprobate de Consiliul Local Câmpina și pentru care s-au alocat bani de la bugetul local este trecută Ziua Culturii Naționale. Apare acest eveniment printre manifestările de la Casa de Cultură "Geo Bogza". De ce nu s-a organizat nimic, asta rămâne să aflăm. Dar deja aproape că nu mai contează...

După ce am publicat materialul prcedent în care semnalam prezența la Valea Doftanei a unei ursoaice și a celor trei pui ai ei, au fost unii care au pus sub semnul îndoielii veridicitatea imaginilor.

În mai multe zone din comuna Valea Doftanei, oamenii au raportat apariția unor urși, chiar a unei ursoaice cu pui.

Polițiștii rutieri din Câmpina au fost sesizați, la data de 24 iunie 2026, cu privire la producerea unui accident rutier pe Drumul Județean 100E (strada Proviței), în localitatea Poiana Câmpina spre Provița de Jos.

Consiliul Local Câmpina a început de mai mulți ani să aprobe hotărâri de supraimpozitare a unor imobile - clădiri și terenuri, care sunt foarte degradate, sunt pline de mizerie și au un aspect dezolant.