CONTACT
https://sanconfind.ro/
https://www.matosimobiliare.ro/
https://www.soceram.ro/

Multe nereguli descoperite la azilele și centrele sociale din Prahova. Amenzi de aproape 900.000 lei aplicate după primele două zile de controale

- Social -

Multe nereguli descoperite la azilele și centrele sociale din Prahova. Amenzi de aproape 900.000 lei aplicate după primele două zile de controale

După ororile descoperite la trei azile de bătrâni din județul Ilfov (la Voluntari și Afumați), Guvernul a dispus controale la toate căminele de bătrâni și centrele sociale din țară. În județul Prahova, bilanțul primelor două zile de verificări este dureros. Au fost descoperite numeroase nereguli, inclusiv la Câmpina, pentru care au fost aplicate amenzi în valoare de aproximativ 900.000 lei. Potrivit Prefecturii, au fost identificate probleme de natură contravențională, care însă nu impuneau suspendarea activității acestor instituții.

Totalul centrelor rezidențiale din județul Prahova este de 67 (centre rezidențiale pentru persoane vârstnice, centre rezidențiale pentru persoane adulte aflate în dificultate, centre rezidențiale pentru persoane adulte cu dizabilități, centre rezidențiale pentru copii). Controalele sunt efectuate de echipe mixte formate din reprezentanți ai structurilor județene din cadrul Agenției Județene pentru Plăți și Inspecție Socială, Direcției de Sănătate Publică, Direcției Sanitare Veterinare și pentru Siguranța Alimentelor, Comisariatului Județean pentru Protecția Consumatorului, Inspectoratului Teritorial de Muncă, Inspectoratului de Poliție Județean, Inspectoratului pentru Situații de Urgență.
În prima zi, pe 10 iulie 2023, au fost verificate următoarele centre:
1. Casa Seniorilor, Casa Seniorilor 1, Casa Seniorilor 2 din Bușteni
2. Căsuța Bunicilor (3 puncte de lucru) din Sinaia
3. Căminul de Bătrâni din Breaza
4. Casa Toma din Breaza
5. Conacul Bunicilor din Câmpina
6. Casa Bunicilor din Câmpina
7. Centrul Rezidențial de Asistență și Reintegrare Socială a persoanelor fără adăpost Câmpina (aflat în administrarea Primăriei)
8. Centrul de îngrijire și asistență pentru persoane adulte cu handicap Liliești (din cadrul DGASCP Prahova)
9. Centrul de îngrijire și asistență pentru persoane adulte cu handicap Mislea (din cadrul DGASCP Prahova)

Potrivit Prefecturii Prahova, numai ultimele trei instituții nu au fost amendate. Celelalte (de la punctele 1-6) au primit amenzi în valoare totală de 750.000 lei, iar neregulile constatate au fost următoarele:
- lipsa autorizațiilor de securitate la incendiu;
- lipsa controalelor medicale pentru angajați;
- spații neigienizate corespunzător;
- colectare necorespunzătoare a deșeurilor menajere;
- personal de specialitate subdimensionat raportat la numărul beneficiarilor;
- lipsa licențelor de funcționare (a fost prezentată documentație în vederea îndeplinirii procedurii de acreditare și licențiere);
- nerespectarea condițiilor de păstrare a alimentelor sau depozitare necorespunzătoare a acestora;
- sume încasate nefiscalizate;
- lipsa planurilor de pază și a sistemelor de supraveghere;
- lipsa de la punctul de lucru verificat a evidențelor orelor de muncă prestate.
Așadar, au fost identificate probleme de natură contravențională, care nu impuneau suspendarea activității acestor centre. Totodată, au fost dispuse măsuri în sarcina centrelor rezidențiale cu termene de realizare a acestora, urmând ca, ulterior, să fie efectuate noi verificări pentru constatarea modului de îndeplinire a acestora și de remediere a deficiențelor, precizează Prefectura Prahova.

În cea de-a doua zi, 11 iulie 2023, s-au efectuat controale la:
1. Centrul rezidențial de tip familial Secăria, din cadrul complexului de servicii comunitare Sinaia – DGASPC
2. Centrul de abilitare și reabilitare pentru persoane adulte cu dizabilități Câmpina – DGASPC
3. Centrul rezidențial de recuperare și reabilitare neuro-psihiatrică pentru persoane cu dizabilități Călinești – DGASPC
4. Centrul de abilitare și reabilitare pentru persoane adulte cu dizabilități Filipeștii de Târg – DGASPC
5. Centrul rezidențial de recuperare și reabiliare neuro-psihiatrică pentru persoane cu dizabilități Nedelea – DGASPC
6. Centrul de plasament - Asociația Casa Speranței Câmpina
7. Casa de tip familial Vladimir Ghika - Asociația Casa Speranței Câmpina
8. Casa de tip familial Sfântul Iosif - Asociația Casa Speranței Câmpina
9. Concordia - Casa EVA - Ploiești
10. Casa de Tip Familial „Caroline” – Ariceștii Rahtivani
11. Casa de Tip Familial „Ursula”- Ariceștii Rahtivani
12. Casa de Tip Familial „Elisabeth”- Ariceștii Rahtivani
13. Casa de Tip Familial „Nicholas”- Târgșoru Vechi
14. Casa de Tip Familial „Maria”- Târgșoru Vechi
15. Casa de Tip Familial „Ana” - Târgșoru Vechi
16. Centrul rezidențial pentru persoane adulte cu dizabilități - Asociația Sindrom Down Câmpina

În urma verificărilor, au fost constatate deficiențe precum:
- lipsa autorizațiilor de securitate la incendiu;
- lipsa verificărilor medicale pentru angajați;
- colectare necorespunzătoare a deșeurilor menajere;
- lipsa licențelor de funcționare (este urmată procedura de licențiere);
- gestionarea necorespunzatoare a deșeurilor medicale periculoase rezultate din activitatea medicală;
- efectuarea necorespunzatoare a operațiunilor de igienizare a veselei și a tacâmurilor destinate servirii mesei beneficiarilor;
- neanunțarea DSP Prahova cu privire la modificări intervenite în structura funcțională și organizarea juridică;
- spații neigienizate corespunzător;
- neasigurarea iluminatului și ventilației corecte;
- lipsa asigurării de mijloace de separare pentru dușuri utilizate la comun de către beneficiari;
- lipsa plaselor de insecte, lipsa capacelor de wc, calorifere ruginite, pereți deteriorați;
- personal de specialitate subdimensionat raportat la numărul beneficiarilor;
- nerespectarea condițiilor de păstrare a alimentelor sau depozitare necorespunzătoare a acestora;
- lipsa planurilor de pază, a sistemelor de supraveghere și a analizelor de risc.
Pentru aceste deficiențe au fost aplicate 34 de avertismente și opt sancțiuni în valoare totală de aproximativ 140.000 lei.

(Foto cu caracter ilustrativ)


12 Jul 2023 22:33 3256 vizualizari


Comentarii






  • 13.07.2023 05:42 diss Zero barat, praf in ochii nostri. Ce au facut toate aceste institutii pana acum? Demiteri , incepand cu ministrii de interne, justitiei, muncii, familiei, primari, politisti, sefi de consilii judetene,,afara cu armata de bugetari de lux care stau prin birouri,cozi lungi la DNA , dosare penale, ani grei de puscarie… Totul s-ar intampla in orice tara din UE, nu si in Romania unde nu se va intampla absolut nimic.
21512 vizualizari 21 Jan 2026 14:43 Un renumit fost cercetător de la Institutul de Petrol are o soluție pentru rezolvarea problemei apei în Câmpina

Un renumit fost cercetător de la Institutul de Petrol are o soluție pentru rezolvarea problemei apei în Câmpina

Vasile Badiu va împlini în această vară 80 ani și rămâne unul dintre oamenii cei mai implicați și mai activi dintre cercetătorii importanți ai Institutului de Petrol, care a adus faimă Câmpinei în întreaga lume. 

citeste mai mult
1689 vizualizari 20 Jan 2026 10:10 Un câmpinean reclamă neglijența sau incompetența angajaților Electrica: „Am riscat să-mi ia casa foc!”

Un câmpinean reclamă neglijența sau incompetența angajaților Electrica: „Am riscat să-mi ia casa foc!”

Semnalam chiar zilele trecute numărul mare de incendii, cu pagube materiale considerabile, dar unele, din păcate, soldate și cu pierderea de vieți omenești.

citeste mai mult
927 vizualizari 17 Jan 2026 15:33 Și salvamontiștii au nevoie să fie salvați! Apel pentru viața unui salvamontist de 30 ani, din Sinaia

Și salvamontiștii au nevoie să fie salvați! Apel pentru viața unui salvamontist de 30 ani, din Sinaia

Salvatorii montani au postat pe rețelele de socializare un apel tulburător pentru salvarea vieții unuia dintre colegii lor.

citeste mai mult
816 vizualizari 17 Jan 2026 14:28 File de istorie. Câmpina în anul revoluționar 1848

File de istorie. Câmpina în anul revoluționar 1848

Profesorii Cristina și Gheorghe Modoianu au publicat în Anuarul Societății de Științe Istorice, din anul 2013 un articol foarte interesant, cu o sumedenie de date, despre Câmpina în anul revoluționar 1848. Am considerat util ca fragmente scurte din această filă de istorie să le publicăm pentru a avea o altă perspectivă asupra Câmpinei din urmă cu mai bine de 177 ani.

citeste mai mult
Actualitate Politică Social Eveniment Interviuri Sănătate Editorial Sport Anunțuri Joburi Turism

Termeni și condiții - Politica de confidențialitate - Politica cookies
© 2026 Câmpina TV