Dacă și consilierii locali ai municipiului Câmpina au început să fie deranjați de o serie de aspecte pe care noi le semnalăm de mai mult timp, atunci înseamnă că într-adevăr lucrurile sunt grave.
Nu mai departe de miercuri, 31 iulie 2024, la finalul ședinței ordinare a Consiliului Local, consilierul Valentin Crețu a ridicat problema parcării de pe Strada 1 Mai, o parcare, teoretic, cu plată, care a devenit un adevărat depozit pentru comercianții din piață.
”În privința parcărilor cu plată nu se mai întâmplă nimic în oraș. Mare parte din parcarea de pe 1 Mai și Caragiale, din spatele pieței, a devenit un loc de depozit. E adevărat că bani nu se mai cer demult, că ba nu avem casier, ba nu avem... ce nu avem. Totuși, locurile de parcare sunt ocupate 50% de niște dube, zi de zi. Aceleași, zi de zi. Aș vrea ca în proxima ședință a Comisiei de Siguranță a Circulației să luați în discuție și acest aspect. Trebuie să punem un pic de ordine și să nu mai organizăm depozite pe domeniul public, mai ales în zonele unde avem nevoie mare de locuri de parcare!”, a spus Valentin Crețu în plenul ședinței Consiliului Local.

Demersul nostru de a găzdui astfel de audiențe are succes, dacă avem în vedere numărul mare de întrebări pe care le-ați adresat prin intermediul nostru primarului municipiului Câmpina, Irina Nistor.

Primăria municipiului Câmpina a anunțat reluarea lucrărilor la parcarea de pe Strada Erupției, odată cu adoptarea bugetului local al municipiului Câmpina pentru anul 2026.

În multe locuri din Câmpina străzile sunt închise sau cu circulația rutieră restricționată din cauza lucrărilor, în special la rețeaua de apă și canalizare, care se derulează în punctele respective.

La sediul Consiliului Județean Prahova, președintele instituției - Virgiliu Nanu și vicepreședintele Mario Daniel Soare au premiat astăzi echipa de robotică UNDEFINED a Colegiului Național "Nicolae Grigorescu" din Câmpina.