Cu siguranță, fostul primar al Câmpinei din perioada interbelică, Victor Rădulescu, cel care a început amenajarea versantului spre râul Prahova, adică ceea ce este Bulevardul Culturii astăzi și toată zona până la DN1, ar fi oripilat să vadă mizeria de zi cu zi de pe bulevardul pe care l-a îndrăgit atât de mult.
Probabil că Victor Rădulescu s-ar fi plimbat cu trăsura și - așa cum povestea profesorul Alin Ciupală - ”dacă observa un trecător că aruncă pe jos un pachet de ţigări consumat sau alte gunoaie, cobora rapid şi îi aplica două lovituri de baston, iar apoi, după ce-l învăţa minte, ca să închidă incidentul, îi dădea o hârtie de o mie de lei, o sumă foarte importantă la acea vreme".
Dar, în zilele noastre, cine să-i ”certe” pe cei care și-au făcut un obicei din a consuma semințe și chiar băuturi alcoolice pe frumosul bulevard câmpinean?! Să mai amintim că mizeria și consumul de băuturi alcoolice pe domeniul public sunt interzise de lege?!

Unul dintre fostele spații ale Institutului de Cercetări în Petrol din Câmpina, de pe Strada Schelelor, a fost vândut în anul 2012 de Petrom, fiind achiziționat de societatea Confind.

Din punct de vedere al infrastructurii rutiere, primarul Irina Nistor a prezentat stadiul unui nou proiect care a început și va aduce modernizarea Aleii Arcașului, din cartierul Voila.

Pompierii militari prahoveni au fost solicitați să intervină în cazul unui accident rutier produs pe raza orașului Breaza, pe DN 1.

Pe 3 decembrie anul trecut era arestat de polițiștii prahoveni un bărbat din Filipeștii de Pădure, acuzat de furt calificat. Pe 22 ianuarie anul acesta, bărbatul a fost trimis în judecată, iar pe 18 iunie a fost primul termen de judecată.