CONTACT

Miercuri, 30 iulie, grevă în 21 de primării din Prahova, inclusiv la Bănești, Cornu sau Provița de Jos

- Actualitate -

Miercuri, 30 iulie, grevă în 21 de primării din Prahova, inclusiv la Bănești, Cornu sau Provița de Jos

21 de localități din Prahova figurează pe lista Sindicatului Național al Salariațior Comunelor și Orașelor din România printre cele care anunță grevă, cu blocarea activității.

Pe această listă figurează și mai multe localități din zona Câmpina - Bănești, Cornu, Provița de Jos, Măgureni, Talea și Adunați.
Principala nemulțumire este legată de măsurile anunțate de Guvernul Bolojan, prin care sunt preconizate reduceri de personal în o serie de localități, în funcție de numărul populației.
Structurile sindicale din primăriile de comune și orașe au transmis Guvernului o serie de doleanțe, iar dacă acestea nu vor fi adoptate în ședința Guvernului, care are loc marți, 29 iulie, atunci, de miercuri va fi declanșată greva generală.

Citește cele mai noi știri locale publicate pe CâmpinaTV.ro! Te invităm să devii membru al grupului nostru de Facebook - CâmpinaTV și grupului de Whatsapp (mesaj la 0733.388.425).
Fii parte a comunității CâmpinaTV.ro!


29 Jul 2025 09:53 9833 vizualizari


Comentarii






  • 30.07.2025 11:21 Berteanu Gheorghe Toți care au spus părerea,,au dreptate ...Bravo lor
  • 29.07.2025 18:33 Vasilescu Mare Cine face greva ar trebui dat afară si angajati oameni care vor sa munceasca !!!! Destul au capusat primariile cu sporuri si salarii nesimțite.
  • 29.07.2025 17:09 Ion Dați afară cel puțin 50%. Bonusurile și primele desființate! Desfintat funcția de consilier! Fară plată! Dacă primăria protestează, să suporte toate consecințele reducerii de personal!
  • 29.07.2025 15:37 Cetățeanul Când pe puturoși, și,, taie frunze la câini "" ii scoți din habitatul lor, încep sa plângă. Baaaaaa, mergeți la privat, sa vedeți cât trebuie sa munciți, pt în salariu, jumătate din ce luați voi la primarii. Sunt și funcționari care muncesc și sunt eficienți, este adevărat, dar, muuuuuuuuulti sunt DEGEABA!
  • 29.07.2025 15:31 Bengosu Incepe să se strângă lațul la sinecuriști. PCR-ul se clatina,Bolojan e călare pe ei!!!
  • 29.07.2025 15:25 Chiorean Alin-Mihai Mulți analfabeți în primării, asta este problema principală iar un om cu două facultății muncește pe 2500 de lei la o tarabă 12 ore pe zi,7 zile din 7!!!!!
  • 29.07.2025 15:14 geo Ar fi interesent de verificat cum este perceputa de catre locuitorii localitatilor greva salariatilor primariei. Nu multi le plang de milla ! Daca sunt buni sa nu se teama de restructurari sau pot excela si in mediu privat !
  • 29.07.2025 14:08 Dobre Eu cred că trebuie dați afară jumatate dintre ei că sunt acolo pe pile și relații și mulți cu neamuri și persoane care nu știu care le este locul și ei decât consuma și nu produc nimica și impozitele folosesc in mare pt salariu și nu pt investiți
  • 29.07.2025 09:55 diss Foarte bine, dar să nu fie plătiți cănd fac grevă.Le este teamă de o reformă adevărată? Să plece acasă sau să dea concurs pe post.Să vedem și noi cine merită să lucreze în primării.
429 vizualizari 18 Dec 2025 16:11 Accident pe DN1. Două persoane au ajuns la spital

Accident pe DN1. Două persoane au ajuns la spital

Un bărbat de 37 ani ar fi condus un autoturism pe Drumul Național 1, în afara localității Băicoi, pe direcția de deplasare Câmpina către Ploiești și ar fi intrat în coliziune cu un autoturism condus de o femeie de 35 ani, pe aceeași direcție de deplasare.

citeste mai mult
545 vizualizari 18 Dec 2025 11:10 Curtea de Apel Ploiești a menținut decizia primei instanțe în cazul autoarei accidentului mortal de la Salcie: trei ani cu suspendare

Curtea de Apel Ploiești a menținut decizia primei instanțe în cazul autoarei accidentului mortal de la Salcie: trei ani cu suspendare

Curtea de Apel Ploiești a respins miercuri, 17 decembrie, apelurile formulate de toate părțile din dosarul privind accidentul mortal de pe trecerea de pietoni de la Salcie, din centrul municipiului Câmpina.

citeste mai mult
560 vizualizari 18 Dec 2025 10:52 ESZ face clarificări pe tema tarifului apei furnizate către HidroPrahova

ESZ face clarificări pe tema tarifului apei furnizate către HidroPrahova

După ce într-o conferință de presă directorul general al HidroPrahova, Andrei Bontic, a făcut o serie de afirmații legate de creșterea tarifului apei furnizate de ESZ, aceasta din urmă a simțit nevoia unor clarificări.

citeste mai mult
1548 vizualizari 18 Dec 2025 10:30 Accident în centrul Câmpinei. Unei persoane i s-a făcut rău la volan și a acroșat trei mașini

Accident în centrul Câmpinei. Unei persoane i s-a făcut rău la volan și a acroșat trei mașini

Accident mai puțin obișnuit în Câmpina, pe Bulevardul Carol I, chiar în apropierea intersecției cu Strada Republicii (la ABC).

citeste mai mult
Actualitate Politică Social Eveniment Interviuri Sănătate Editorial Sport Anunțuri Joburi Turism

Termeni și condiții - Politica de confidențialitate - Politica cookies
© 2025 Câmpina TV