CONTACT
https://miras.ro/
https://www.matosimobiliare.ro/
https://sanconfind.ro/
https://floricon.ro/
https://www.soceram.ro/

În perioada 22-24 februarie 2019, la Câmpina va avea loc cea de-a XIV-a ediție a Târgului Mierii

- Eveniment -

În perioada 22-24 februarie 2019, la Câmpina va avea loc cea de-a XIV-a ediție a Târgului Mierii

Peste 100 de apicultori din întreaga țară, producători individuali sau firme de profil, vor participa la cea de-a XIV-a ediție a Târgului Mierii de la Câmpina. Evenimentul va avea loc în perioada 22-24 februarie 2019, la Casa Tineretului. Organizatori sunt Asociația Apicolă "Valea Prahovei", Primăria și Consiliul Local Câmpina. La ediția din acest an vor fi prezenți și apicultori din Republica Moldova (Cimișlia și Cahul) și Macedonia (Kumanovo), adică din cele trei localități înfrățite cu municipiul Câmpina. De asemenea, vor participa și apicultori din Serbia și Bulgaria.

Târgul Mierii este o manifestare tradițională, organizată la Câmpina, iată, pentru al 14-lea an consecutiv. Cei interesați vor putea găsi aici zeci de sortimente de miere, de la cele cunoscute - de tei, salcâm, rapiță și polifloră, miere cu polen, propolis și lăptișor de matcă, până la sortimente mai puțin cunoscute - miere de sânziene, mentă, coriandru, prun, miere de mană (brad), miere din germeni de grâu cu nucă și scorțișoară, miere de lavandă sau "puterea ursului" (un complex de vitamine). Și bineînțeles, multe alte produse apicole: faguri, propolis, siropuri, dar și creme pentru ten, pentru mâini, pe bază de miere etc. De asemeena, la Târgul Mierii vor fi expuse și utilaje și echipamente apicole, pentru cei care își desfășoară activitatea în acest domeniu. Standurile apicultorilor vor amplasate, ca de obicei, pe platoul din fața Casei Tineretului, în holul mare de la parter, în holul de la etaj, dar și în parcarea din spatele instituției.
În cadrul Târgului Mierii 2019 vor fi organizate și tradiționalele concursuri "Cel mai bun degustător" și "Cea mai bună miere", iar pentru apicultori va avea loc și un simpozion pe tema sănătății albinelor. 
Mascota târgului, Albinuța Nina, va fi prezentă permanent printre vizitatori, pentru a le dărui copiilor doze cu miere. În săptămâna premergătoare evenimentului, Albinuța Nina va merge și prin școlile din Câmpina, unde le va oferi miere copiilor din ciclul primar.


06 Feb 2019 10:10 6725 vizualizari


Comentarii






Vremea
https://trafic.ro/registersite/b3952e459b72419187c0c3eec5e715d7
http://www.spitalcampina.ro/
http://floricon.ro/
https://elstargroup.ro/
30zile7zileCele mai citite
Ultimele comentarii
560 vizualizari 04 Jun 2026 12:23 15 trupe din țară vor participa la Festivalul Național de Teatru “Eusebiu Ștefănescu” organizat la Câmpina

15 trupe din țară vor participa la Festivalul Național de Teatru “Eusebiu Ștefănescu” organizat la Câmpina

Cortina celei de-a doua ediții a Festivalului Național de Teatru "Eusebiu Ștefănescu" se va ridica vineri, 12 iunie 2026, la ora 17.00, la Casa Tineretului din Câmpina. În deschidere, publicul este invitat într-o călătorie prin universul marilor poeți și compozitori români, într-un dialog sensibil între cuvânt și muzică.

citeste mai mult
1460 vizualizari 03 Jun 2026 21:44 Câmpina Summer Park Music continuă pe 13 și 14 iunie 2026 cu două concerte extraordinare ale Filarmonicii din Ploiești

Câmpina Summer Park Music continuă pe 13 și 14 iunie 2026 cu două concerte extraordinare ale Filarmonicii din Ploiești

Câmpina Summer Park Music 2026, eveniment organizat de administrația locală prin intermediul Casei de Cultură "Geo Bogza", va continua la jumătatea lunii iunie, pe esplanada Casei Tineretului.

citeste mai mult
1131 vizualizari 02 Jun 2026 23:14 Câmpina Summer Park Music 2026. Alex Velea și publicul său în delir

Câmpina Summer Park Music 2026. Alex Velea și publicul său în delir

Alex Velea are publicul său tânăr și foarte tânăr. Un public plin de energie, ca și artistul de pe scenă. Un public care cântă și dansează alături de Velea, care-și adoră vedeta și care se bucură maxim atunci când... Velea apare.

citeste mai mult
1104 vizualizari 02 Jun 2026 22:37 Tineri, frumoși, talentați. Trupa Tempestas și Teodora Milu au deschis, practic, Câmpina Summer Park Music 2026

Tineri, frumoși, talentați. Trupa Tempestas și Teodora Milu au deschis, practic, Câmpina Summer Park Music 2026

Oficial, primul invitat la Câmpina Summer Park Music 2026 a fost Alex Velea. Dar putem spune fără să greșim că, de fapt, cei care au deschis evenimentul au fost trupa Tempestas și solista Teodora Milu.

citeste mai mult
Actualitate Politică Social Eveniment Interviuri Sănătate Editorial Sport Anunțuri Joburi Turism

Termeni și condiții - Politica de confidențialitate - Politica cookies
© 2026 Câmpina TV