Bulevardul Culturii din Câmpina are potențialul unei spectaculoase zone de promenadă urbană. Cu o istorie fabuloasă și multe puncte de mare atracție, actualul bulevard câmpinean dispune și de un loc de joacă pentru copii, unul dintre cele mai frumoase la momentul reamenajării sale.
Însă, de ceva vreme, și acest loc reprezintă imaginea fidelă a unui oraș care pare tot mai abandonat...
Bălăriile sunt noile stăpâne ale acestui loc de joacă. Rugii depășesc nivelul multora dintre elementele de mobilier de aici, specifice unui astfel de loc, iarba trece de nivelul genunchilor, mulți părinți sau bunici care își aduc copiii aici întrebându-se dacă nu este un pericol pentru micuții vizitatori - căpușele, țânțarii și alte insecte fiind omniprezente.
În plus, colac peste pupăză, de ceva timp, din locul de joacă au dispărut... leagănele, astfel că suportul acestora arată acum precum un loc unde să-ți... bați covorul! Cultura... buruienilor este noua atracție a acestui loc, pentru că de legănat nu se mai leagănă nimeni, că nu are unde!
Deprimantă și jalnică imaginea acestui loc, unul care ar fi asaltat de mulți copii care ar dori să se bucure de umbra și răcoarea locului în zilele caniculare de vară.

Criza apei care a afectat Câmpina și alte localități a creat disfuncționalități și în programul cursurilor Școlii de Agenți de Poliție ”Vasile Lascăr”.

Anunțul HidroPrahova de sâmbătă seară privind oprirea din nou a apei a generat reacții destul de dure din partea câmpinenilor, după ce o săptămână nu a fost apă la robinet.

Ca urmare a umplerii conductelor și a reintroducerii apei în sistem au fost identificate avarii punctuale, fiind necesară intervenția operativă pentru stabilizarea rețelei. Totodată, în conformitate cu recomandările primite de la Direcției de Sănătate Publică Prahova la reluarea furnizării de noaptea trecută, este obligatorie efectuarea spălărilor și purjărilor sistemului de alimentare cu apă.

Sâmbătă dimineață, alături de echipele Hidro Prahova, Virgiliu Nanu, președintele Consiliului Județean Prahova, a mers în Câmpina și Breaza pentru monitorizarea evoluției situației după repornirea sistemului de alimentare cu apă. La aproximativ 12 ore de la introducerea apei în rețea, sistemul se stabilizează treptat, iar alimentarea ajunge deja în majoritatea localităților afectate.