Prima ediție din luna martie a Seratelor Culturale ELSTAR a prilejuit o dublă lansare - a volumului ”Iubita lui Duchamp - postvernisaj”, de Camelia Iuliana Radu, și a revistei ”Caietele NORR”.
Evenimentul a fost moderat de scriitorul Florin Dochia, iar invitați au fost criticul literar Christian Crăciun și poetul Mircea Teculescu.
A fost o seară de emoție și rafinament, o seară ca între prieteni și între oameni care împărtășesc aceleași valori ale artei.
Autoarea volumului lansat vineri seară la Câmpina, Camelia Iuliana Radu, este poetă, eseistă și promotoare a artei literare, cu o activitate constantă în spațiul cultural românesc. Poezia sa se distinge printr-un stil rafinat, unde referințele artistice și introspecția se îmbină armonios. Este membră a Uniunii Scriitorilor din România, autoare a 20 de volume, din care 16 de poezie și patru de proză scurtă. Este redactor-șef al publicației de cultură și literatură ”Caietele NORR”, coordonatoare a Cercului literar ”NORR” din Ploiești. A publicat poezie în reviste literare din țară și din străinătate (Austria, Germania, Elveția), doua antologii în Suedia și Spania. Are un volum de poezie publicat la o editură din Franța - ”Desaparecida”. Scrie poezie de la vârsta de opt ani și a fost publicată în antologia poetică Crisalide de la aceeași vârstă.
Următoarea ediție a Seratelor Culturale ELSTAR este programată vineri, 21 martie, când va fi lansat volumul de poezie ”Paraxenpo” al lui Călin Dengel.
Citește cele mai noi știri locale publicate pe CâmpinaTV.ro! Te invităm să devii membru al grupului nostru de Facebook - CâmpinaTV și grupului de Whatsapp (mesaj la 0733.388.425).
Fii parte a comunității CâmpinaTV.ro!
Câmpina Summer Park Music a fost unul dintre evenimentele frumoase organizate anii trecuți, pe parcursul verii, în centrul municipiului.
26 Iunie este Ziua Drapelului, eveniment marcat și la Câmpina sub un soare strălucitor, în prezența câtorva zeci de oameni.
La începutul lunii iulie, Câmpina va fi gazda primei ediții a Festivalului Național de Teatru ”Eusebiu Ștefănescu”.
24 Iunie este Ziua Universală a Iei Românești, în zi de mare sărbătoare creștină - Nașterea Sf. Ioan Botezătorul, cunoscută în popor ca Sânzienele sau Drăgaica. Momentul a fost marcat și la Câmpina în cadrul unui mic spectacol care a avut loc marți, 24 iunie, la ceas de seară, pe scena Casei de Cultură ”Geo Bogza”.