În seara zilei de joi, 17 august 2023, în jurul orei 20.00, polițiștii din Câmpina au oprit pe Strada Bobâlna un autoturism condus de un tânăr de 21 ani, din Breaza.
Întrucât conducătorul auto prezenta un comportament suspect, acesta a fost testat cu aparatul DrugTest, care a indicat prezența unor substanțe susceptibile de a avea efect psihoactiv în organism. Ulterior, tânărul a fost condus la o unitate medicală în vederea recoltării de mostre biologice, informează purtătorul de cuvânt al Inspectoratului Județean de Poliție Prahova.
Cercetările sunt continuate de polițiști în cadrul unui dosar penal deschis sub aspectul săvârșirii infracțiunii de conducere a unui autovehicul pe drumurile publice sub influența băuturilor alcoolice sau a altor substanțe.
(Foto cu caracter ilustrativ)

În urma unei evaluări interne privind contextul actual de securitate și necesitatea unei informări publice mai ample, a fost decisă amânarea exercițiului de alarmare publică „Miercurea Sirenelor”, a transmis ISU Prahova.

Anii de filme, poveștile de dragoste țesute aici, poate primele săruturi, tot ceea ce înseamna cinematograful din Câmpina pentru multe generații a devenit un morman de moloz.

În această dimineață, pompierii din Ploiești au intervenit în cazul unui accident rutier produs în localitatea Blejoi, pe strada Buda.

Polițiștii din Florești au fost sesizați de o femeie despre faptul că fiul său, Georgian Daniel Pantaia, de 15 ani, a plecat în data de 2 martie, în mod voluntar de la domiciliul din localitatea Florești, împreună prietena sa, Carla Neda, de 12 ani, din aceeași localitate și nu au mai revenit până în prezent.