CONTACT

Soldatul a părăsit parcul din centrul Câmpinei... în siguranță. A plecat la restaurare

- Actualitate -

Soldatul a părăsit parcul din centrul Câmpinei... în siguranță. A plecat la restaurare

Monumentul Eroilor Câmpineni din Războiul de Întregire Națională, adică statuia soldatului, a părăsit astăzi parcul din centrul municipiului Câmpina. Soldatul a fost ridicat de pe soclu cu o macara și pus într-o autoutilitară, pe... saltele, pentru a fi în siguranță. De această operațiune s-a ocupat firma TBT Maf Invest SRL, cea căreia Primăria Câmpina i-a încredințat delicata misiune de mutare a statuii. Soldatul va fi dus în atelierul artistului plastic Alfred Dumitriu, pentru restaurare, apoi va fi amplasat pe un nou soclu în Parcul Trandafirilor, de la notariate. Monumentul a fost realizat în anul 1925 de sculptorul Gheorghe Tudor, la solicitarea autorităților locale de atunci.

Parcul de la Soldat a rămas, așadar, fără Soldat. Vă reamintim că, la începutul anului, subiectul privind mutarea statuii a făcut multă vâlvă din cauza sumei alocate de la bugetul municipiului - aproximativ 185.000 lei. O sumă care include: proiectarea, mutarea propriu-zisă, demolarea actualului soclu, reamplasarea statuii, realizarea unui soclu nou din beton și din tablă de oțel, restaurarea statuii înainte de amplasarea pe noul soclu. Termenul pentru aceste operațiuni (cu excepția proiectării, care s-a realizat anul trecut) este de 77 de zile.


07 May 2019 13:45 6482 vizualizari


Comentarii






  • 07.05.2019 17:40 AJ Mihart ce face cu saltelele alea?! Isi face el patul sau il pregateste pentru altcineva?! Ha ha ha
  • 07.05.2019 15:08 Luminita O mare bătaie de joc, din partea firmei respective, dar mai ales din partea primăriei își bate joc de noi!
  • 07.05.2019 14:36 au busit soldatu i-a pus airbaguri soldatelului...sa nu se zgaltaie in gropi,iar ideea lui fratila &co.astia nu se mai fac bine niciodata
91 vizualizari 08 Apr 2026 12:44 Trotuar blocat cu mașini în centrul Câmpinei

Trotuar blocat cu mașini în centrul Câmpinei

Un cititor CâmpinaTV.ro ne-a transmis o imagine surprinsă în această dimineață pe un trotuar din zona centrală a Câmpinei, pe Strada Mihail Kogălniceanu.

citeste mai mult
295 vizualizari 08 Apr 2026 10:32 Incendiu la Măgureni. O gospodărie și 600mp de vegetație au fost mistuite de flăcări

Incendiu la Măgureni. O gospodărie și 600mp de vegetație au fost mistuite de flăcări

Incendiu produs în această dimineață într-o gospodărie din comuna Măgureni, sat Lunca Prahovei. 

citeste mai mult
1260 vizualizari 07 Apr 2026 19:08 TIR în flăcări pe DN1, între Câmpina și Florești

TIR în flăcări pe DN1, între Câmpina și Florești

Pe DN1, pe sensul Ploiești - Câmpina, un TIR a luat efectiv foc.

citeste mai mult
1395 vizualizari 07 Apr 2026 18:30 N-au ”ghicit-o” p-asta! Două femei, reținute de polițiștii câmpineni pentru înșelăciune

N-au ”ghicit-o” p-asta! Două femei, reținute de polițiștii câmpineni pentru înșelăciune

Polițiștii din Câmpina au dispus, în cursul zilei de 7 aprilie, reținerea pentru 24 ore a două femei, de 32, respectiv 33 ani, ambele din comuna Bărcănești.

citeste mai mult
Actualitate Politică Social Eveniment Interviuri Sănătate Editorial Sport Anunțuri Joburi Turism

Termeni și condiții - Politica de confidențialitate - Politica cookies
© 2026 Câmpina TV