CONTACT
https://sanconfind.ro/
https://floricon.ro/
https://miras.ro/
https://www.soceram.ro/

La doi ani de la inaugurare, sala de sport de la Școala ”B.P. Hasdeu” din Câmpina nu poate fi folosită!

- Actualitate -

La doi ani de la inaugurare, sala de sport de la Școala ”B.P. Hasdeu” din Câmpina nu poate fi folosită!

În ianuarie 2024, an electoral cu mize mari, a fost inaugurată sala de sport a Școlii Gimnaziale ”B.P. Hasdeu” din Câmpina, o investiție dintr-un proiect mai amplu, care includea extinderea și modernizarea școlii. Valoarea totală a proiectului - peste 16,2 milioane lei (în jur de 3,2 milioane euro).

A fost un proiect cu fonduri europene, dotările sălii de sport fiind separate și însumâd peste 150.000 lei, fără TVA.
Deși nu au trecut decât doi ani de la inaugurare, sala de sport a avut și are serioase probleme, subiect despre care noi am mai scris de-a lungul timpului. Cea mai mare problemă a fost că în sală ploua. S-au făcut o serie de reparații. Apoi, s-a descoperit că, la ploaie, apa se scurge de pe geamuri în interior... S-a rezolvat și această problemă. Cu toate acestea, apa tot se infiltrează, astfel încât suprafața de joc (tarkett) s-a umflat, iar sala nu mai poate fi folosită!
”Tot intra apă în sală, iar suprafața de joc a început să se umfle și a devenit neutilizabilă. S-a reparat prin sală ce era de reparat, locurile pe unde pătrundea apă, acum trebuie găsită o soluție pentru înlocuirea suprafeței de joc, astfel încât sala să poate fi folosită la întreaga ei capacitate”, ne-a declarat Cătălin Bercăroiu, directorul Școlii Gimnaziale ”B.P. Hasdeu” și profesor de sport în cadrul acestei instituții de învățământ.
”Din luna iunie a anului trecut, de când ne-au fost semnalate primele probleme legate de intrararea apei în sala de sport, Primăria Câmpina a făcut nenumărate demersuri la constructor pentru remedierea acestora. Lucrurile s-au mișcat destul de greu, dar nu ne lăsăm și vom insista pentru schimbarea tarkettului, suprafața de joc din sală. Zilele trecute au fost luate niște probe de umiditate ale betonului pe care este turnată suprafața de joc. Noi așteptăm acum ca rezultatele să fie certificate de un laborator acreditat și până pe 20 ianuarie vom stabili, împreună cu constructorul, o soluție pentru înlocuirea tarkettului. Nu vom accepta cârpeli și jumătăți de măsură”, ne-a asigurat Livia Lupu, viceprimarul municipiului Câmpina și membru în Consiliul de Administrație al Școlii Gimnaziale ”B.P. Hasdeu”.
Până la găsirea soluțiilor, sala este inutilizabilă. Totul arată ca după o inundație... Cel mai optimist termen de remediere a problemei este de trei luni, astfel că, iată, o investiție de milioane bune de euro nu poate fi folosită și, poate cel mai grav, chiar dacă lucrurile se vor repara, nimeni nu răspunde pentru acest lucru.

Și dacă tot vorbim de răspunderi, vă reamintim că firmele care au executat lucrările de la Școala Hasdeu au dat Primăria Câmpina în judecată și cer recalcularea contractului. Este vorba despre asocierea formată din firmele Maristar Com, Aventus Design, Le Grand G&G și Rad Panorama Construct, care a câștigat licitația pentru executarea lucrărilor cu prețul de 11.733.412,68 lei fără TVA. Lucrările au început în aprilie 2022 și s-au finalizat în decembrie 2023, perioadă în care, prin acte adiționale, valoarea contractului a crescut până la 13.443.442,67 lei fără TVA, conform datelor de pe SEAP. Potrivit documentelor depuse în instanță, valoarea recalculată solicitată de asocierea de firme este de 14.393.454,14 lei fără TVA. Procesul se află pe rolul Tribunalului Prahova, Secția de contencios administrativ și fiscal.

Citește cele mai noi știri locale publicate pe Câmpinatv.ro! Te invităm să devii membru al grupului nostru de Facebook - Câmpinatv și grupului de Whatsapp (0733.388.425).
Fii parte a comunității Câmpinatv.ro!
 


17 Jan 2026 11:00 4778 vizualizari


Comentarii






  • 19.01.2026 11:00 Parvu Dobre Și nu răspunde nimeni că de obicei și mafia banului public sta liniștit că noi prostii plătim
  • 18.01.2026 16:37 Simona Asta vara,fostul administrator s-a suit pe scoaka si a curățat jgheaburi cu mana,a oprit circulația in oras cu mașina personala pentru a aduce o nacela pentru reparație acoperis sala de sport.Probabil ca daca nu era eliminat de acest consiliu de administrație al scolii,invocandu-se motivul cumulativ pensiei cu salariu,actualmente permis ,ar fi găsit o soluție ca sala de sport sa fie funcțională.Noua administratora nu se poate sau pe scoala.Este femeie si este si in varsta.Felicitari Consiluilui de administrație !
  • 17.01.2026 16:12 Florin Probabil că NU au venit toți copiii cu ADUDAS CU TALPA ALBA asa cum se cere și ăsta este motivul care a dus la deteriorarea sălii de sport.:)))) Aceasta stupidă regula cred că nu își are rostul trebuie sa vedem actul educațional
Vremea
https://trafic.ro/registersite/b3952e459b72419187c0c3eec5e715d7
http://www.spitalcampina.ro/
http://floricon.ro/
https://elstargroup.ro/
30zile7zileCele mai citite
Ultimele comentarii
1469 vizualizari 17 Jul 2026 20:51 Livia Pisăliță, admisă cu brio la Universitatea Națională de Muzică București

Livia Pisăliță, admisă cu brio la Universitatea Națională de Muzică București

Livia Pisăliță este de astăzi studentă a Universității Naționale de Muzică București. A intrat la Facultatea de Interpretare Muzicală, Secția Canto Clasic, a doua pe listă, cu media 9,42. "Mult peste așteptări", spune Livia, cu modestia care o caracterizează.

citeste mai mult
779 vizualizari 17 Jul 2026 20:49 Primăria Câmpina a lansat un chestionar de mobilitate pentru realizarea studiului de trafic

Primăria Câmpina a lansat un chestionar de mobilitate pentru realizarea studiului de trafic

Primăria Municipiului Câmpina derulează o etapă importantă în planificarea viitorului transportului local. În acest sens, se pregătește depunerea proiectului „Dezvoltarea mobilității verzi și a transportului public inteligent în Municipiul Câmpina prin achiziția de microbuze electrice”, pentru care este nevoie de realizarea unui studiu de trafic.

citeste mai mult
197 vizualizari 17 Jul 2026 20:20 ISU Prahova a relansat programul de voluntariat

ISU Prahova a relansat programul de voluntariat

Inspectoratul pentru Situații de Urgență „Șerban Cantacuzino” al județului Prahova lansează o nouă sesiune de recrutare a voluntarilor care doresc să se implice activ în sprijinirea comunității și să facă parte din echipa pompierilor salvatori.

citeste mai mult
477 vizualizari 17 Jul 2026 19:14 S-a reparat ceasul din Piațeta „Marin Constantin”

S-a reparat ceasul din Piațeta „Marin Constantin”

În cursul dimineții de vineri, 17 iulie, la ceasul din Piațeta „Marin Constantin” era o echipă care lucra la repararea sa.

citeste mai mult
Actualitate Politică Social Eveniment Interviuri Sănătate Editorial Sport Anunțuri Joburi Turism

Termeni și condiții - Politica de confidențialitate - Politica cookies
© 2026 Câmpina TV