CONTACT

1.584 persoane sunt în autoizolare în Prahova, dintre care 37 la Câmpina

- Actualitate -

1.584 persoane sunt în autoizolare în Prahova, dintre care 37 la Câmpina

În contextul evoluției situației epidemiologice determinată de răspândirea COVID-19, Prefectura Prahova informează că joi, 19 martie 2020, la nivelul județului Prahova erau înregistrate 66 persoane în carantină și 9 persoane internate în spital, acestea din urmă prezentând simptome specifice noului coronavirus și fiind internate în vederea testării. De asemenea, în autoizolare la domiciliu sunt 1.584 persoane.

 

Potrivit Prefecturii Prahova, până acum au fost întocmite 16 dosare de cercetare penală pentru încălcarea articolului 352 din Codul Penal privind Zădărnicirea combaterii bolilor, iar Direcția de Sănătate Publică a aplicat cinci amenzi pentru nerespectarea regimului de autoizolare la domiciliu.
În ceea ce privește strict municipiul Câmpina, nu există persoane în carantină sau internate în spital. Potrivit unui comunicat al Primăriei Câmpina, există 37 de persoane aflate în autoizolare la domiciliu, "persoane 
verificate periodic de reprezentanți ai Poliției Locale Câmpina prin activitățile specifice de supraveghere a persoanelor autoizolare la domiciliu în vederea limitării răspândirii coronavirusului".
Probabil că numărul real al celor care ar trebui să fie în autoizolare, inclusiv la Câmpina, este mult mai mare, dar situația pare complet scăpată de sub control de către autoritățile din România și ne referim aici la toate categoriile de autorități. Cât despre iresponsabilitatea celor care au revenit în țară, în ultima vreme, dar nu respectă regimul autoizolării la domiciliu, aici aproape că orice comentariu ar fi inutil. Ce s-ar mai putea spune despre un om căruia nu-i pasă de cei din jurul lui?!


19 Mar 2020 21:01 5963 vizualizari


Comentarii






  • 19.03.2020 21:40 alin De vina e iohanis ca nu a inchis granitele ia lasat pe fraieri astia sa stea in italia sau franta unde au plecat
927 vizualizari 28 Feb 2026 10:38 Incendiu în cartierul Câmpinița

Incendiu în cartierul Câmpinița

Zarvă mare vineri seară în cartierul Câmpinița pe Aleea Luminii, acolo unde mai multe echipaje de pompieri au intervenit la un incendiu.

citeste mai mult
694 vizualizari 27 Feb 2026 13:24 Parcare la Câmpina - mașina... cât trotuarul!

Parcare la Câmpina - mașina... cât trotuarul!

Un cititor CâmpinaTV.ro ne-a transmis această imagine surprinsă în cursul zilei de joi, 26 februarie, pe Strada IL Caragiale, din Câmpina.

citeste mai mult
1007 vizualizari 27 Feb 2026 13:11 Virgiliu Nanu: „Nu vom face improvizații”, privind drumul surpat de la ieșirea din Câmpina spre Cornu

Virgiliu Nanu: „Nu vom face improvizații”, privind drumul surpat de la ieșirea din Câmpina spre Cornu

După ce a fost predat Consiliului Județean, tronsonul de drum surpat de la ieșirea din Câmpina spre Cornu a revenit în atenția autorităților.

citeste mai mult
1497 vizualizari 27 Feb 2026 12:54 Primarul din Șotrile a solicitat anularea hotărârii prin care sunt interzise căruțele în... Câmpina!

Primarul din Șotrile a solicitat anularea hotărârii prin care sunt interzise căruțele în... Câmpina!

Pe lista plângerilor prealabile la adresa unor hotărâri ale Consiliului Local Câmpina, situație prezentată de Monica Voicu. șeful Serviciului Juridic din Primăria Câmpina, în ședința ordinară de joi după-amiază, s-a aflat și o solicitare mai bizară.

citeste mai mult
Actualitate Politică Social Eveniment Interviuri Sănătate Editorial Sport Anunțuri Joburi Turism

Termeni și condiții - Politica de confidențialitate - Politica cookies
© 2026 Câmpina TV