CONTACT

Bine ați venit la Muzeul Grigorescu din Câmpina, dar aveți grijă pe unde călcați!

- Actualitate -

Bine ați venit la Muzeul Grigorescu din Câmpina, dar aveți grijă pe unde călcați!

Pe Bulevardul Carol I din municipiul Câmpina, chiar la intrarea în curtea Muzeului Memorial "Nicolae Grigorescu", a apărut această gaură în trotuar, un adevărat pericol pentru trecători. Locuitorii din zonă spun că sunt aproape trei săptămâni de când capacul din fontă a dispărut, a fost pusă provizoriu o placă din beton care s-a spart, iar gaura din asfalt nu o vede nimeni, nici măcar detectivul angajat de Primăria Câmpina.

Ceea ce vedeți în imagini este un canal de canalizare la care ar fi trebuit să se realizeze branșamentele proprietăților din vecinătate. Sunt mai multe astfel de tuburi introduse odată cu rețeaua de canalizare, în timpul lucrărilor din 2014-2015, în cadrul proiectului derulat prin HidroPrahova. Branșamentele la rețea nu au mai fost realizate, pentru că, după cum bine știm cu toții, canalizarea nu este funcțională. Iar tuburile respective au fost acoperite cu capace din fontă, capace care dispar periodic, situația de la Muzeul Grigorescu nefiind singulară. Acolo unde dispar, HidroPrahova acoperă găurile cu câte o placă din beton. Dar se mai întâmplă ca plăcile să se deplaseze la trecerea unor mașini sau chiar să se spargă, cum este cazul de față. La rugămintea cititorilor noștri, semnalăm această situație și sperăm să se ia măsurile corespunzătoare. Se pare că detectivul de la Breaza, angajat de administrația locală, are alte atribuții, probabil mult mai importante, așa că îi dăm și lui o mână de ajutor...


19 Jul 2018 09:11 4127 vizualizari


Comentarii






  • 19.07.2018 09:34 Daria Georgescu La cum arată gurile astea, am crezut ca sunt de pe vremea lui Grigorescu,nu de acum câtziva ani, la o lucrare cu fonduri europene!!! Mishto și faza cu detectivul, oricum, numai dacă va urmărește pe voi și are asigurata 75% din munca oficială! Ar trebui sa va dea procent! 😎🤑😉💰👏
334 vizualizari 20 Dec 2025 09:10 Copiilor din Câmpina li se pregătește ceva...

Copiilor din Câmpina li se pregătește ceva...

Este vorba de un eveniment așa cum nu a mai fost până acum, un eveniment care să reunească toții copiii talentați din Câmpina.

citeste mai mult
636 vizualizari 19 Dec 2025 18:16 Surpare pe DN1, la km 99. Discuții pentru o intervenție în regim de urgență

Surpare pe DN1, la km 99. Discuții pentru o intervenție în regim de urgență

În contextul degradării grave apărute pe DN1, la kilometrul 99+100, în zona municipiului Câmpina, președintele Consiliului Județean Prahova, Virgiliu Nanu, a avut o întâlnire cu reprezentanții CNAIR, la discuții fiind invitați și prefectul județului Prahova, subprefecții și șeful ISU Prahova.

citeste mai mult
746 vizualizari 19 Dec 2025 17:54 Lucrările de reparații la Bazinul de Apă Curată de la Lunca Mare vor trebui finalizate până la 15 ianuarie 2026

Lucrările de reparații la Bazinul de Apă Curată de la Lunca Mare vor trebui finalizate până la 15 ianuarie 2026

Criza apei a trecut, dar autoritățile par mai hotărâte ca oricând să ia toate măsuruile pentru a nu mai trece niciodată printr-o astfel de încercare.

citeste mai mult
483 vizualizari 19 Dec 2025 08:02 Razie de amploare pe drumurile naționale din Prahova

Razie de amploare pe drumurile naționale din Prahova

În cursul serii de joi, 18 decembrie, în intervalul orar 20.00 - 24.00, lucrătorii Serviciului Rutier din cadrul Biroului Drumuri Naționale și Europene au derulat o amplă razie pe cele mai importante artere ale județului.

citeste mai mult
Actualitate Politică Social Eveniment Interviuri Sănătate Editorial Sport Anunțuri Joburi Turism

Termeni și condiții - Politica de confidențialitate - Politica cookies
© 2025 Câmpina TV