De la 1 ianuarie 2025, conform legislației în vigoare, alocațiile de stat pentru copii vor fi majorate cu 10,4%.
Astfel, pentru copiii sub doi ani sau cu dizabilități, alocațiile vor fi majorate de 719 lei la 794 lei, în vreme ce alocațiile pentru copiii de peste doi ani vor crește de la 292 lei la 323 lei.
”Cei 3,6 milioane de copii, precum și tinerii care frecventează liceele și școlile profesionale vor primi alocații de stat majorate. Fondurile necesare provin din bugetul Ministerului Muncii și Solidarității Sociale, iar plățile sunt gestionate de Agenția Națională de Plăți și Inspecție Socială”, a declarat ministrul Muncii și Solidarității Sociale, Simona Oprescu, potrivit unui comunicat al ministerului.
Alocațiile de stat pentru copii au crescut și în ianuarie 2024 cu 13,8%.

Asistent medical generalist și asistent medical de farmacie sunt cursurile acreditate pe care le derulează Școala Postliceală „Louis Pasteur" Câmpina.

O lecție reușită este aceea în care copiii învață jucându-se, iar progresul lor este vizibil la fiecare pas. Preșcolarii grupei mari „Gărgărițele”, coordonați de profesor Elena Secară, au fost joi, 4 iunie, protagoniștii unei lecții demonstrative de succes, concepută ca o punte educațională spre clasa pregătitoare.

Mai rar ne este dat să vedem un asemenea eveniment cum a fost cel organizat la Provița de Sus de Ziua Copiilor. Curtea Bisericii "Adormirea Maicii Domnului" s-a umplut de veselie, de joacă, de culoare și entuziam.

Un apel fals la 112 nu înseamnă doar o alarmă nejustificată. Înseamnă direcționarea unor resurse umane și logistice către un eveniment inexistent, în timp ce, în alt loc, o persoană aflată într-un pericol real poate aștepta intervenția autorităților.