Biblioteca Municipală ”Dr. C.I. Istrati” Câmpina a aniversat sâmbătă, 28 septembrie 2024, împlinirea a 75 ani de activitate neîntreruptă. Din păcate, sărbătoarea de la bibliotecă nu s-a bucurat de prezența niciunui demnitar local.
Au fost, în schimb, mulți copii, scriitori, iubitori de carte...
S-a vorbit despre personalitatea lui Istrati, patronul spiritual din anul 1993 al Bibliotecii câmpinene, despre istoria clădirii în care funcționează acum Biblioteca și au fost premiați cel mai vârstnic și cel mai tânăr cititor al Bibliotecii - Gheorghe Nicolae (85 ani), respectiv Delia Maria Bîrsan (7 ani).
De asemenea, au fost premiați câștigătorii și participanții la un concurs de fotografie: Mathias Panait (premiul I), Anisia Panaite (premiul al II-lea), Anastasia Ene (premiul al III-lea), Alexandru Ioana și Diana Goran (mențiuni), Vladimir Stoian, Alessia Toader, Miruna Tudorache, Delia Bîrsan, Bianca Dima, Elena Bîrsan (diplome de participare).
Nu în ultimul rând, în cadrul aniversării Bibliotecii a fost lansat volumul ”Câmpina și câmpinenii în război”, de col (r) Marian Dulă, prezentarea volumului fiind realizată de scriitorul Florin Dochia.
Dincolo de discreția autorităților, aniversarea celor 75 de ani de existență este un moment care trebuie marcat - ”La mulți ani, Bibliotecii câmpinene!”

La Sala Polivalentă din București s-a desfășurat, în perioada 13-15 martie 2026, finala Campionatului Național de Robotică, eveniment care face parte din programul internațional FIRST Tech Challenge.

Un moment special pentru Librăria Elstar și pentru comunitatea culturală din Câmpina: cea de-a 150-a ediție a Seratelor Culturale Elstar, o serie de întâlniri literare care, de opt ani, aduc împreună scriitori, cititori și prieteni ai cărții.

În perioada 24-26 martie, la Breaza va avea loc cea de-a VI-a ediție a Festivalului folk "OM BUN" - In Memoriam Victor Socaciu.

Seratele Culturale Elstar aniversează vineri, 13 martie, ediția cu numărul 150, un adevărat maraton cultural fără precedent pentru Câmpina.