În perioada 8-9 iulie 2017, în comuna Cornu va avea loc cea de-a X-a ediție a Festivalului "Florilor de tei", manifestare organizată de Primărie și Consiliul Local.
În fiecare după-amiază din cele două zile de festival, pe scenă vor urca interpreți și ansambluri din Cornu și împrejurimi, iar seara vor avea loc spectacole cu artiști consacrați.
Sâmbătă, 8 iulie, vor cânta formația Alesis, solistul de muzică populară Constantin Enceanu, Andreea Bălan și Ștefan Bănică Junior. Duminică, 9 iulie, vor susține recitaluri Emilia Ghinescu, Irina Rimes (o tânără solistă originară din Soroca, Republica Moldova) și Andra. La finalul festivalului va avea loc un spectaculos foc de artificii.

O vreme rece și cu ceață, foarte asemănătoare cu cea din urmă cu 36 ani, atunci când, în dimineața de 23 decembrie, militarii în termen și mai mulți ofițeri și personal civil de la unitatea din Câmpina au fost victimele unei ambuscade în fața Aeroportului Otopeni.

Foaierul Casei Tineretului din Câmpina nu a arătat niciodată atât de frumos ca în aceste zile în care aici are loc Târgul de Crăciun al Copiilor.

Ediția de vineri, 19 decembrie, a Seratelor Culturale Elstar a prilejuit o dublă lansare, o încununare intesă a poeziei și a dialogului între oameni de valoare.

Librăria Elstar a fost locul unei întâlniri cu literatura de calitate, încărcată cu o atmosferă caldă.