CONTACT
https://www.matosimobiliare.ro/
https://sanconfind.ro/
https://floricon.ro/
https://www.soceram.ro/

Polițiștii prahoveni au aplicat amenzi de peste 350.000 lei pentru contrabandă cu țigări

- Actualitate -

Polițiștii prahoveni au aplicat amenzi de peste 350.000 lei pentru contrabandă cu țigări

În cursul lunii octombrie, lucrătorii specializați în investigarea criminalității economice din cadrul IJP Prahova au desfășurat activități ce au vizat prevenirea şi combaterea fenomenului de contrabandă cu produse accizabile, în special cu tutun şi ţigarete de contrabandă. 

Astfel, după cum se precizează într-un comunicat al Inspectoratului Județean de Poliție Prahova, au fost desfășurate opt acţiuni specifice pe raza judeţului, ocazie cu care au fost verificaţi 49 de agenţi economici şi au fost constatate şi aplicate 76 de sancţiuni contravenţionale, în valoare de 351.000 de lei. Polițiștii au confiscat 16.520 ţigarete de diferite mărci, pentru care operatorii economici verificaţi nu deţineau documente justificative de provenienţă, în valoare de 14.838 de lei. De asemenea, a fost confiscată suma de 1.035 de lei, provenită din vânzări şi nefiscalizată prin intermediul caselor de marcat aflate în dotarea unităţilor controlate.
Prevenirea, combaterea şi sancţionarea faptelor ilicite din domeniul contrabandei cu produse accizabile, în special cu tutun şi ţigarete de contrabandă, rămân în atenţia lucrătorilor din cadrul IJP Prahova, astfel de acțiuni urmând a fi desfășurate și în perioada următoare, după cum ne-a precizat purtătorul de cuvânt al IJP Prahova.

(Foto cu caracter ilustrativ)


07 Nov 2019 08:59 3218 vizualizari


Comentarii






189 vizualizari 01 Apr 2026 21:58 Dosarul pariurilor de la CS Păulești. Încă cinci persoane au fost reținute

Dosarul pariurilor de la CS Păulești. Încă cinci persoane au fost reținute

La sfârșitul lunii februarie a făcut multă vâlvă un dosar al pariurilor în care a fost implicată echipa prahoveană din Liga a 3-a, CS Păulești.

citeste mai mult
713 vizualizari 01 Apr 2026 20:17 Apelul disperat al Mihaelei Drăghici, “doamna cu lavanda”, către Consiliul Local Câmpina, pentru un comerț civilizat și corect

Apelul disperat al Mihaelei Drăghici, “doamna cu lavanda”, către Consiliul Local Câmpina, pentru un comerț civilizat și corect

La ultima ședință a Consiliului Local Câmpina, cea de joi, 26 martie 2026, în fața consilierilor a venit Mihaela Drăghici, unul dintre foarte puținii meșteșugari din Câmpina, cunoscută de noi toți, de mulți ani, pentru "Șoapte de lavandă".

citeste mai mult
379 vizualizari 01 Apr 2026 14:15 La Câmpina, primul târg de orientare în carieră pentru liceeni a fost un succes

La Câmpina, primul târg de orientare în carieră pentru liceeni a fost un succes

„Summer Inter Fair” a fost primul târg de orientare în carieră organizat la Câmpina de liceeni pentru liceeni. Evenimentul a avut loc miercuri, 1 aprilie (și nu a fost o păcăleală!), la Casa Tineretului.

citeste mai mult
766 vizualizari 01 Apr 2026 10:31 Breaking news, Adana Shaorma la Salcie. Renunțăm la shaorma!

Breaking news, Adana Shaorma la Salcie. Renunțăm la shaorma!

După 14 ani de shaorma… am luat o decizie grea. Dar te așteaptăm cu 100 de răcoritoare să povestim detaliile.

citeste mai mult
Actualitate Politică Social Eveniment Interviuri Sănătate Editorial Sport Anunțuri Joburi Turism

Termeni și condiții - Politica de confidențialitate - Politica cookies
© 2026 Câmpina TV