Pe 13 septembrie 2024 se împlinesc 111 ani de la temerara încercare a lui Aurel Vlaicu de a zbura peste Carpați, cu un aparat de zbor construit chiar de el.
Ceremonialul din acest an, dedicat lui Aurel Vlaicu, va avea loc vineri, 13 septembrie 2024, cu începere de la ora 10.30, pe platoul din fața Monumentului de la Băneștiu. Nu vor lipsi invitații de onoare, inclusiv din satul natal al lui Vlaicu, momentele artistice, dar și evoluțiile pe cer, care încântă și emoționează de fiecare dată la astfel de acțiuni, ale urmașilor lui Aurel Vlaicu.

„Efecte secundare” este cel mai nou volum semnat de Lidia Molla, apărut la Editura Elstar și care va fi lansat vineri, 26 iunie, de la ora 17.30 la Librăria Elstar, în cadrul unei noi ediții a Seratelor Culturale Elstar.

Așa cum v-am informat duminică, echipa UNDEFINED de la Colegiul Național "Nicolae Grigorescu" din Câmpina a câștigat Europenele de robotică din Olanda și locul al II-lea la categoria Connect Award. Performanțe extraordinare pentru acești tineri minunați!

În perioada 23-25 iunie 2026, Biserica Catolică „Sf. Anton de Padova” din Câmpina va fi gazda unei noi ediții a Festivalului „Jean de Krassowsky”.

Victor Nichifor a revenit la Câmpina, la evenimentele marca Elstar, pentru a lansa un nou volum - „Epoca Lu (Op. 2)”, publicat la Editura Eikon.