CONTACT
https://www.matosimobiliare.ro/
https://sanconfind.ro/
https://www.soceram.ro/

Nori de praf în centrul Câmpinei, la o banală frezare a unei bucăți de asfalt la lucrarea de semaforizare

- Actualitate -

Nori de praf în centrul Câmpinei, la o banală frezare a unei bucăți de asfalt la lucrarea de semaforizare

În Mileniul al III-lea, în anul de grație 2018, parcă nu e tocmai în regulă să vezi asemenea imagini la o lucrare de semaforizare. Noi nu ne pricepem, dar suntem convinși că se poate și altfel, poate cu un utilaj mai modern, care să aspire praful sau poate apelându-se măcar la banala stropire cu apă. Așa, dintr-un minim respect pentru trecători.

În intersecția de la Casa Cărții se lucrează la schimbarea unor echipamente învechite de la sistemul de semaforizare și corelarea acestui sistem cu cel nou introdus la intersecția Bulevardului Culturii cu Strada Griviței. Întreaga lucrare (introducere semaforizare, schimbare echipamente și corelare semafoare) este realizată de UTI Grup SA București și costă 796.114 lei fără TVA. Având în vedere că executantul este o societate importantă și nu un SRL de apartament, o societate care dispune de oameni și destule utilaje, ne-am fi așteptat ca lucrarea să decurgă într-un mod mai elegant, să-i spunem așa, fără atâta praf și mizerie. Pentru că UTI Grup se ocupă de mentenanța sistemelor de management al traficului și de semaforizare din Capitala României, ca să nu mai vorbim de faptul că e firma care a introdus supravegherea video la Aeroportul Otopeni, Palatul Parlamentului, Metrorex, Portul Constanța și multe altele. Iar în centrul Câmpinei, nu stropim nici cu apă asfaltul, pentru a nu-i umple de praf pe oameni și a nu-i aduce la disperare pe cei care locuiesc în zonă. Vă imaginați, probabil, cum arătau și semafoarele după praful ridicat în urma frezării. Noroc că au fost spălate apoi cu apă de ploaie.


08 Jun 2018 11:12 4481 vizualizari


Comentarii






201 vizualizari 28 Nov 2025 12:09 Lucrările prin HidroPrahova la rețeaua de apă și canalizare vor începe și în cartierul Câmpinița

Lucrările prin HidroPrahova la rețeaua de apă și canalizare vor începe și în cartierul Câmpinița

Primăria municipiului Câmpina a transmis un comunicat de presă privind stadiul lucrărilor în cadrul poiectului cu fondurie uropene derulat de HIdoPrahova privind înlocuirea și extinderea rețelei de apă și canalizare.

citeste mai mult
284 vizualizari 28 Nov 2025 07:40 Plăți ilegale sau nejustificate de peste 6 milioane lei la CJ Prahova, în mandatul trecut

Plăți ilegale sau nejustificate de peste 6 milioane lei la CJ Prahova, în mandatul trecut

În ședința din 27 noiembrie 2025 a Consiliului Județean Prahova au fost prezentate oficial concluziile Raportului de audit financiar realizat de Curtea de Conturi - Camera de Conturi Prahova asupra situațiilor financiare pentru perioada 2020-2024.

citeste mai mult
612 vizualizari 27 Nov 2025 20:55 Drumul Taberei și Soarelui, următoarele străzi pe care se vor începe lucrările de apă și canalizare în Câmpina

Drumul Taberei și Soarelui, următoarele străzi pe care se vor începe lucrările de apă și canalizare în Câmpina

În cadrul ședinței Consiliului Local Câmpina de joi seară, primarul Irina Nistor a vorbit despre continuarea lucrărilor prin HidroPrahova în cadrul proiectului european privind modernizarea și extinderea rețelei de apă și canalizare.

citeste mai mult
597 vizualizari 27 Nov 2025 11:06 Polițiștii prahoveni au confiscat 2,7 tone de articole pirotehnnice. Un bărbat a fost reținut

Polițiștii prahoveni au confiscat 2,7 tone de articole pirotehnnice. Un bărbat a fost reținut

Polițiștii din cadrul Serviciului Arme, Explozivi și Substanțe Periculoase al Inspectoratului Județean de Poliție Prahova au pus în executare, la data de 26 noiembrie, două mandate de percheziție domiciliară în comunele Bărcănești și Florești, la adresele unei persoane bănuite de comiterea infracțiunii de prepararea, producerea, experimentarea, deținerea, transmiterea sub orice formă, depozitarea, distrugerea, comercializarea, precum și foloisrea de articole pirotehnice din categoriile F2, F3, F4, T1, T2, P1, P2, efectuate fără drept, faptă prevăzută de Legea nr. 126/1995 privind regimul materiilor explozive.

citeste mai mult
Actualitate Politică Social Eveniment Interviuri Sănătate Editorial Sport Anunțuri Joburi Turism

Termeni și condiții - Politica de confidențialitate - Politica cookies
© 2025 Câmpina TV