Veste tristă pentru Câmpina... Fostul primar al Câmpinei din perioada comunistă, Petre Câmpeanu, a încetat din viață la aproape 85 ani.
A îndeplinit mai multe funcții în conducerea Câmpinei, culminând cu cea de prim-secretar, echivalentul funcției de primar de astăzi, în perioada 1982-1989. Ulteiror, după Revoluția din 1989, a fost pentru un mandat consilier local, în perioada 1996-2000.
Era pensionar și de mai mulți ani se confrunta cu suferința mai multor boli...
Sâmbătă, 7 septembrie, cu puține zile înainte de a împlini 85 ani, a încetat din viață!
Familia a anunțat că trupul neînsuflețit al fostului primar va fi depus duminică, 8 septembrie, la capela Bisericii ”Sf. Parascheva”, înmormântarea urmând a avea loc marți, 10 septembrie.
Dumnezeu să-l ierte și condoleanțe familiei îndurerate!
Primăria Câmpina a refăcut documentația tehnică și a depus din nou proiectul "Renovarea integrată a Liceului Tehnologic Energetic - Corp A", de această dată în cadrul Programului Național de Consolidare și Renovare a Clădirilor Publice prin PNRR, gestionat de Ministerul Dezvoltării.
În bugetul anului 2023 a apărut pentru prima dată ideea alocării unor fonduri pentru realizarea documentației în vederea amenajării unei piste de motocros (de antrenament), dar care să poată fi folosită și pentru ATV-uri, enduro, în general, ca parc moto de distracție.
Pe DJ 102B, în Prahova, pe raza localității Posești a avut loc marți după-amiază un accdient grav de circulație, soldat cu decesul unui bărbat de 41 ani, conducătorul unuia dintre autovehiculele implicate.
De aproape două luni au început lucrările de renovare energetică la cele trei blocuri pentru care municipalitatea câmpineană a obținut fonduri europene prin PNRR.