Lucrările la rețeaua de canalizare de pe Strada Sondei s-au încheiat, iar acum s-a ajuns la realizarea racordurilor din Bulevardul Carol I. Așa se face că intersecția Carol I - Sondei a fost, în prima parte a zilei de marți, 23 iulie, un adevărat calvar.
Utilaje și muncitori chiar în mijlocul intersecției, astfel încât circulația rutieră a devenit complicată, coada întinzându-se pe bulevardul principal al Câmpinei până dincolo de Colegiul Tehnic Forestier. În plus, spre stația de maxi-taxi din apropierea intersecției, unde s-au aflat maldăre de balastru, a rămas un praf consistent, ridicat în aer la fiecare trecere a câte unui vehicul.
O situație de înțeles până la un punct, pentru că sunt necesare și aceste lucrări, se transformă într-un coșmar pentru conducătorii auto, dar și ceilalți participanți la trafic, lucrurile fiind gestionate deficitar de cei care trebuiau să facă acest lucru.

În ianuarie 2024, an electoral cu mize mari, a fost inaugurată sala de sport a Școlii Gimnaziale ”B.P. Hasdeu” din Câmpina, o investiție dintr-un proiect mai amplu, care includea extinderea și modernizarea școlii. Valoarea totală a proiectului - peste 16,2 milioane lei (în jur de 3,2 milioane euro).

Un incendiu de vegetație uscată a fost semnalat în cursul nopții trecute, în jurul orei 00.30, printr-un apel la numărul unic de urgență 112, pe raza localității Fulga.

Două picturi semnate de Nicolae Grigorescu sunt scoase la licitație de prestigioasa Casă de licitații Artmark.

La ședința Consiliului Local de la finalul lunii noiembrie a anului trecut s-a aprobat scoaterea din funcțiune și valorificarea prin licitație a autoturismului Opel Insignia, aparținând Primăriei Câmpina.