Duminică după-amiază, la 16.25, polițiștii din Măgureni au fost alertați în legătură cu dispariția unui copil de numai șase ani.
Imediat după primirea apelului, echipele de intervenție s-au mobilizat rapid: 15 polițiști, un câine de urmă, cinci pompieri, doi jandarmi, dar și voluntari din localitate. Pregătiți să li se alăture erau și piloții din cadrul Inspectoratului General de Aviație al MAI, dar și membrii Asociației Rescue 4X4.
În doar 40 de minute, datorită implicării și colaborării excelente între toate structurile implicate, copilul a fost găsit teafăr și nevătămat.
(Foto - IJP Prahova)
Pompierii militari acționează pentru salvarea unor persoane peste care a căzut peretele unei case în municipiul Câmpina, pe Bulevardul Carol I, în Cartierul Câmpinița.
Polițiștii din Ploiești au dispus, la data de 16 septembrie, măsura preventivă a reținerii față de un bărbat de 52 ani, bănuit de comiterea unui viol asupra unui minor.
În baza Legii 350/2005, administrațiile locale alocă fonduri asociațiilor, fundațiilor și cluburilor sportive pentru activități nonprofit de interes general, din domenii precum cultură, tineret, social, mediu, educație civică și sport.
Compania Națională de Căi Ferate a decis desființarea totală a liniilor de circulație feroviară care legau gările Câmpina-Câmpinița-Telega.