Ministrul Afacerilor Interne, Marcel Vela, a emis sâmbătă, 28 martie 2020, Ordinul nr. 54 privind difuzarea Imnului de Stat al României prin sistemele de avertizare acustică din dotarea autospecialelor MAI, pe toată perioada stării de urgență.
Astfel, ordinul amintit impune tuturor structurilor Poliției Române, Poliției de Frontieră și Jandarmeriei, aflate în activități de patrulare, ca la final de săptămână, în zilele de sâmbătă și duminică, la orele 17.00 și 21.00, prin sistemele de avertizare acustică ale mașinilor să fie difuzate primele trei strofe ale Imnului Național. Firesc, acest lucru se întâmplă și la Câmpina, ca și în întreaga țară, starea de urgență instituită de președintele Klaus Iohannis fiind în vigoare cel puțin până pe 16 aprilie 2020.
În acest week-end, "Deșteaptă-te române" a răsunat din toate mașinile Poliției și Jandarmeriei, aflate pe teren, în misiuni de patrulare. "Un gest de suflet, pentru românii care respectă măsurile de protecție stabilite de autorități și stau acasă. Vrem ca și în acest fel să-i asigurăm pe cetățeni că noi suntem în stradă pentru siguranța lor", este mesajul Poliției Române referitor la difuzarea Imnului Național din autospecialele instituției.

Sunt șapte ani și patru luni de la semnarea contractului de finanțare pentru proiectul privind eficientizarea energetică a Spitalului Municipal Câmpina. După șapte ani și patru luni, proiectul nu este finalizat!

În noaptea de sâmbătă spre duminică, în jurul orei 1.15, pe DN1B, în Prahova, a avut loc un accident rutier mortal.

În zona blocului E3 de pe Strada Erupției din Câmpina au fost sesizate / măsurate emanații de gaze din zona parcării, măsurători efectuate cu autolaboratorul mobil al SC Distrigaz Sud Rețele.

După ce am publicat materialul prcedent în care semnalam prezența la Valea Doftanei a unei ursoaice și a celor trei pui ai ei, au fost unii care au pus sub semnul îndoielii veridicitatea imaginilor.