În cursul zilei de vineri, 6 septembrie, polițiștii au fost sesizați de către o femeie din Cornu, că fostul ei concubin a încălcat ordinul de protecție pe care aceasta îl obținuse de la Judecătoria Câmpina împotriva lui.
În baza sesizării, polițiștii s-au deplasat la fața locului, stabilindu-se faptul că fostul concubin al femeii, un bărbat de 50 ani, din Breaza, ar fi venit la domiciliul acesteia din comuna Cornu, deși împotriva bărbatului a fost emis un ordin de protecție de către Judecătoria Câmpina, prin care el trebuie să păstreze o distanță de minimum 100 de metri de locuința femeii și interzicerea oricărui contact telefonic, inclusiv prin corespondență cu aceasta.
În baza probatoriului administrat, față de bărbat a fost luată măsura reținerii pentru 24 de ore, cercetările fiind continuate sub aspectul săvârşirii infracțiunii de încălcarea ordinului de protecție și violare de domiciliu, a informat purtătorul de cuvânt al Inspectoratului Județean de Poliție Prahova.
(Foto cu caracter ilustrativ)

Inspectoratul Județean de Poliție Prahova a reafirmat deschiderea permanentă față de activitățile de cooperare profesională și educațională desfășurate împreună cu Școala de Agenți de Poliție „Vasile Lascăr” Câmpina, instituție de tradiție în formarea viitorilor polițiști ai României.

Joi, 21 mai 2026, cu prilejul Praznicului Înălțării Domnului și al sărbătorii Sfinților Împărați Constantin și Elena, în Parohia Provița de Sus au avut loc manifestări religioase și comemorative dedicate eroilor neamului românesc.

Joi dimineață, în jurul orei 7.00, la unul dintre blocurile din spatele CEC-ului, din centrul municipiului Câmpina.

În primele patru luni ale anului 2026, polițiștii din cadrul Inspectoratul Județean de Poliție Prahova au intensificat activitățile de prevenire și combatere a conducerii vehiculelor sub influența alcoolului, una dintre cauzele care pot afecta grav siguranța rutieră și pot conduce la producerea unor accidente de circulație cu consecințe deosebit de grave.