CONTACT
https://www.matosimobiliare.ro/
https://sanconfind.ro/
https://floricon.ro/
https://www.soceram.ro/

Percheziții DIICOT în Prahova, la firme care comercializează combustibili

- Actualitate -

Percheziții DIICOT în Prahova, la firme care comercializează combustibili

Procurorii DIICOT au descins în cursul dimineții de joi, 27 noiembrie, inclusiv în Prahova, în cadrul unui dosar în care sunt vizate firme care comercializează combustibili.

Astfel, potrivit unui comunicat DIICOT, ”procurorii Direcției de Investigare a Infracțiunilor de Criminalitate Organizată și Terorism  -  Structura Centrală, împreună cu polițiști din cadrul Direcției de Combatere a Criminalității Organizate și ai unităților subordonate, au pus în aplicare 37 de mandate de percheziție la sediile unor persoane juridice printre care și un operator portuar, precum și la domiciliile unor persoane fizice din municipiul București și  județele Ilfov, Constanța, Prahova, Buzău, Bacău, Galați, Cluj și Bihor, într-o cauză penală în care se efectuează cercetări in rem, privind săvârșirea infracțiunilor de constituirea unui grup infracțional organizat,  folosirea, la autoritatea vamală, a documentelor vamale, de transport sau comerciale falsificate și evaziune fiscală.
Din probatoriul administrat până în prezent, au rezultat  suspiciuni cu privire la faptul că începând cu anul 2022, s-ar fi constituit, în jurul a două companii de export (înmatriculate în țări din Europa),  o grupare infracțională organizată, care ar acționa și în prezent, și care ar fi operaționalizat un mecanism sofisticat de contrabandă transfrontalieră cu produse petroliere, folosind la autoritatea vamală documente falsificate sau inexacte cu privire la  cantitățile de produse importate, precum și infrastructura și facilitățile unui terminal petrolier deținut de o companie cu capital majoritar de stat.
Utilizarea unor documente inexacte privind cantitățile de marfă importate au generat, pe de o parte, premisele distorsionării pieței produselor petroliere — întrucât societăți intermediare importatoare, relativ mici ca infrastructură, au realizat profituri disproporționat de mari în raport cu operatori care dețin capacități semnificative de rafinare, producție și distribuție — iar pe de altă parte, ar fi creat condițiile propice comiterii unor acte de evaziune fiscală, prin omisiunea totală sau parțială a înregistrării în contabilitate a operațiunilor comerciale și a veniturilor obținute din vânzarea motorinei importate, cât și prin evidențierea unor cheltuieli fără fundament economic ori a unor operațiuni fictive, în scopul sustragerii de la plata obligațiilor fiscale datorate statului.
Practici  de acest tip au fost facilitate de faptul că importatorii români au operat cu coduri de acciză de tip fără depozitare, ceea ce a favorizat pierderea trasabilității unor cantități semnificative de produse petroliere (motorină). Sunt efectuate verificări cu privire la un număr 11 societăți comerciale care au importat, în perioada 2022-2025, produse energetice – motorină.”, se mai arată în comunicatul DIICOT.

(Foto cu caracter ilustrativ)

Citește cele mai noi știri locale publicate pe Câmpinatv.ro! Te invităm să devii membru al grupului nostru de Facebook - Câmpinatv și grupului de Whatsapp (0733.388.425).
Fii parte a comunității Câmpinatv.ro!
 


27 Nov 2025 10:49 835 vizualizari


Comentarii






4581 vizualizari 14 Apr 2026 19:11 Accesul la insulele ecologice digitalizate, în trei pași foarte simpli

Accesul la insulele ecologice digitalizate, în trei pași foarte simpli

Așa cum vă anunțam în articolele noastre anterioare, din luna februarie, în municipiul Câmpina au început să intre treptat în funcțiune insulele ecologice digitalizate achiziționate printr-un proiect cu fonduri europene.

citeste mai mult
407 vizualizari 14 Apr 2026 14:11 Pe Strada Lt. Col. Erou Oprescu Adrian, o canalizare refulată le dă mari bătăi de cap oamenilor din zonă

Pe Strada Lt. Col. Erou Oprescu Adrian, o canalizare refulată le dă mari bătăi de cap oamenilor din zonă

Un cititor CâmpinaTV.ro ne-a transmis o serie de imagini care arată o canalizare refulată pe Strada Lt. Col. Erou Oprescu Adrian.

citeste mai mult
651 vizualizari 14 Apr 2026 12:17 La Câmpina, până la 31 martie s-au colectat 33% din impozite, mai puțin decât anul trecut ca procent, dar mai mult ca valoare absolută

La Câmpina, până la 31 martie s-au colectat 33% din impozite, mai puțin decât anul trecut ca procent, dar mai mult ca valoare absolută

La 31 martie 2026, primul termen scadent de achitare a taxelor și impozitelor locale, la Câmpina procentul de colectare a fost de 33%, adică 18.164.223,63 lei.

citeste mai mult
3510 vizualizari 14 Apr 2026 09:50 Adio centru de urgențe la Spitalul Municipal Câmpina! În proiectul de buget sunt “prinși” bani pentru parcare supraterană și regenerare urbană

Adio centru de urgențe la Spitalul Municipal Câmpina! În proiectul de buget sunt “prinși” bani pentru parcare supraterană și regenerare urbană

Eliberarea terenului pe care s-a aflat cinematograful din Câmpina a dat speranțe multora că Spitalul Municipal va putea accesa acum fonduri europene pentru realizarea unui Centru de Primiri Urgențe ultramodern.

citeste mai mult
Actualitate Politică Social Eveniment Interviuri Sănătate Editorial Sport Anunțuri Joburi Turism

Termeni și condiții - Politica de confidențialitate - Politica cookies
© 2026 Câmpina TV