Consiliul Județean Prahova a alocat anul acesta, de la bugetul județului, câte 2 milioane lei pentru fiecare din cele trei sensuri giratorii de pe DN1, de la Bănești, Florești și Păulești. După cum știți, este vorba despre trei puncte critice de pe DN1, trei intersecții unde se produc frecvent accidente rutiere grave. Despre amenajarea acestor sensuri giratorii vorbim de câțiva ani buni, iar la solicitarea noastră, trimisă în baza Legii 544/2001, Consiliul Județean ne-a furnizat informații legate de stadiul documentației pentru cele trei sensuri giratorii.
Astfel, potrivit informațiilor furnizate de Consiliul Județean Prahova, iată ce s-a realizat până acum și ce urmează să se realizeze anul acesta, în vederea demarării lucrărilor de execuție:
- pentru amenajarea sensului giratoriu de la Bănești (intersecția DN1 cu DJ 100D, drumul spre Urleta) au fost realizate: expertiză tehnică, studiu de trafic, raport de audit de siguranță rutieră pentru faza SF; mai sunt necesare de parcurs următoarele etape: stabilirea soluției tehnice pentru relocarea unui stâlp de înaltă tensiune, elaborarea proiectului tehnic, rapoarte de audit pentru siguranța circulației pentru PT și DE (proiect tehnic și detalii de execuție), documentații cadastrale, actualizare avize pentru emiterea autorizației de construire, relocarea rețelelor de utilități existente în zonă și realizarea lucrărilor efective de drum (sens giratoriu, marcaje, semnalizare).
- pentru amenajarea sensurilor giratorii de la Florești (intersecție DN1 cu DJ 720) și Păulești (intersecție DN1 cu DJ 155) au fost realizate: expertiză tehnică, studiu de trafic, raport de audit de siguranță rutieră pentru faza SF, studiul de fezabilitate și documentația tehnică pentru obținerea autorizației de construire, proiect tehnic (PT) și detalii de execuție (DE) devieri și protejări rețele existente în zonă; mai sunt de parcurs următoarele etape: elaborare proiect tehnic și detalii de execuție pentru lucrările de drum, rapoarte de audit pentru siguranța circulației pentru PT și DE (proiect tehnic și detalii de execuție), documentații cadastrale, actualizare avize pentru emiterea autorizației de construire, relocarea rețelelor de utilități existente în zonă (conducta magistrală aducțiune DN 100 - Voila - Movila Vulpii, conductă magistrală aducțiune DN 800 - Voila - Movila Vulpii, rețele electrice, rețea Orange și rețea UPC) și realizarea lucrărilor efective de drum (sens giratoriu, marcaje, semnalizare).
Consiliul Județean Prahova precizează faptul că va amenaja un sens giratoriu provizoriu la intersecția DN1 cu drumul spre Florești, deoarece Compania Națională de Administrare a Infrastructurii Rutiere are un proiect de realizare a unui pasaj rutier în această zonă, proiect inclus pe o listă mai lungă de investiții în domeniul siguranței rutiere, ce urmează să fie finanțate prin Banca Europeană de Investiții.
Ca o concluzie, în privința celor trei sensuri giratorii au fost parcurse câteva etape pe partea de documentație, urmează alte câteva etape, practic, în acest moment nu ne poate spune nimeni cât va mai dura până la amenajarea efectivă a acestor sensuri giratorii care ar putea salva vieți. Accidente se produc în continuare în zonele menționate, mai ales în "intersecția morții" cum este denumită intersecția DN1 cu DJ 720 spre Florești.

Vineri spre seară, artistul Cheloo, de la trupa "Paraziții", pe numele său real Cătălin Ștefan Ion, a fost protagonistul unui incident în urma căruia a fost imobilizat și reținut de polițiștii din Câmpina.

Joi, 25 iunie, este ședință ordinară a Consiliului Local Câmpina. Unul dintre punctele aflate pe ordinea de zi este Regulamentul de Organizare și Funcționare a Poliției Locale, proiect inițiat de primarul Irina Nistor.

Completul Secției Penale a Tribunalului Prahova a decis, joi, prelungirea arestării preventive a lui Adrian Stoican cu încă 30 de zile, până la data de 27 iulie 2026 inclusiv.

Până pe 29 iunie se primesc propuneri, sugestii și opinii cu valoare de recomandare pentru proiectul privind un nou regulament al Clubului Sportiv Câmpina. Proiectul a fost inițiat de primarul Irina Nistor și, conform legii, se află în procedură de transparență decizională, fiind supus consultării publice.