Generalul de brigadă Ilie Dragomir, fost comandant al Liceului Militar ”Dimitrie Cantemir” Breaza între anii 1981 - 1984, a încetat din viață vineri, 10 ianuarie 2025.
Conducerea Colegiului Militar Național ”Dimitrie Cantemir” Breaza a anunțat trista veste: ”În aceste clipe de grea cumpănă pentru familia îndoliată, dar și pentru toți care l-au cunoscut ca un om puternic, optimist, profesionist desăvârșit, cantemiriștii aduc un pios omagiu domnului general.
Datorăm recunoștință profundă pentru eforturile depuse, în perioada sa de activitate pentru consolidarea colegiului, pentru întărirea spiritului cantemirist, pentru ca elevii să obțină rezultate deosebite la toate concursurile și olimpiadele școlare ale vremii. Pe parcursul vieţii, ca profesionist, a fost apreciat și decorat cu medalii și ordine pentru diferite merite în domeniul ce l-a consacrat.
Colegiul Național Militar Dimitrie Cantemir aduce sincere condoleanțe familiei îndurerate! Dumnezeu să-l odihnească în pace!”
Generalul Ilie Dragomir a mai fost comandant al Școlii Militare și Institutului Militar de Ofițeri Activi de Tancuri și Auto ”Mihai Viteazul” Pitești, Școlii de Aplicație și Garnizoanei Pitești.
Slujba de înmormântare a generalului de brigadă Ilie Dragomir va avea loc luni, 13 ianuare, ora 12.00, la Biserica din cadrul Școlii de Tancuri Pitești.
Citește cele mai noi știri locale publicate pe CâmpinaTV.ro! Te invităm să devii membru al grupului nostru de Facebook - CâmpinaTV și grupului de Whatsapp (mesaj la 0733.388.425).
Fii parte a comunității CâmpinaTV.ro!

America nu este țara tuturor posibilităților, România este! Credeați că le-ați văzut pe toate? Ei bine, a apărut ceva și mai și: CFR cere chirie Poliției Transporturi pentru spațiile pe care le exploatează cu titlul gratuit!

Miercuri dimineață, pe Strada 1 Mai, o mașină a operatorului de salubritate a curățat și spălat carosabilul.

Institutul Național de Statistică a centralizat datele privind circulația turistică în unitățile de cazare din România pentru perioada ianuarie-iunie 2026. Rezultatele indică o modificare de comportament în rândul consumatorilor de servicii turistice: volumul total de turiști a înregistrat o contracție temperată, însă scăderea mai accentuată a numărului de înnoptări reflectă o reducere a duratei medii a sejururilor, tendință vizibilă atât la nivel național, cât și în județul Prahova.

La data de 11 august 2026, polițiștii din cadrul Poliției Municipiului Câmpina s-au sesizat din oficiu cu privire la săvârșirea infracțiunilor de tulburarea ordinii și liniștii publice și portul sau folosirea fără drept de obiecte periculoase, în urma unui incident produs în municipiul Câmpina.