CONTACT

Pasajul de la Ceas din centrul Câmpinei va primi numele Piața ”Marin Constantin”

- Actualitate -

Pasajul de la Ceas din centrul Câmpinei va primi numele Piața ”Marin Constantin”

CâmpinaTV.ro a militat în mai multe rânduri pentru ca unele săli, piețe sau chiar străzi să fie redenumite, să poarte numele unor persoane importante pentru istoria Câmpinei. Sunt multe astfel de exemple...

Poate cel mai important dintre acestea ar fi acordarea numelui Dimitrie Barbu Știrbei unui edificiu sau măcar a unei săli din actualul Colegiu Național ”Nicolae Grigorescu”, care se află pe un teren donat de fiica lui Știrbei, Martha de Blome, cu condiția ca liceul să poarte numele tatălui său, ceea ce s-a și întâmplat până la instaurarea regimului comunist.
În acest context este de apreciat inițiativa Comisiei de Cultură din cadrul Consiliului Local, la propunerea Casei de Cultură ”Geo Bogza”, de a acorda numele lui Marin Constantin piațetei cunoscută de câmpineni sub numele ”la Ceas”. Cu atât mai mult cu cât Marin Constantin, fondatorul Corului ”Madrigal”, este cetățean de onoare al municipiului Câmpina din anul 1996. Mai mult, anul acesta s-au împlinit 100 ani de la nașterea sa.
Astfel, Consiliul Local Câmpina va avea pe masa de lucru, în ședința de marți, 29 aprilie, un proiect privind un acord de principiu pentru redenumirea pasajului de la Ceas.

Citește cele mai noi știri locale publicate pe CâmpinaTV.ro! Te invităm să devii membru al grupului nostru de Facebook - CâmpinaTV și grupului de Whatsapp (mesaj la 0733.388.425).
Fii parte a comunității CâmpinaTV.ro!


27 Apr 2025 12:40 2458 vizualizari


Comentarii






  • 29.04.2025 08:22 Don Foarte bine pt că primaria banesti nu a fost în stare să denumeasca str Principala din urleta str MARIN CONSTANTIN
  • 27.04.2025 12:53 Liviu Pipea Numele meu il da unei locatii, strazi, zone?
Vremea
https://trafic.ro/registersite/b3952e459b72419187c0c3eec5e715d7
http://www.spitalcampina.ro/
http://floricon.ro/
https://elstargroup.ro/
30zile7zileCele mai citite
Ultimele comentarii
1435 vizualizari 27 Dec 2025 17:08 Comisarul-șef care a încercat să violeze un elev al Școlii de Poliție din Câmpina a fost arestat preventiv

Comisarul-șef care a încercat să violeze un elev al Școlii de Poliție din Câmpina a fost arestat preventiv

În continuarea cercetărilor efectuate într-un dosar penal având ca obiect săvârșirea infracțiunii de tentativă la viol, polițiștii din cadrul Serviciului de Investigații Criminale, sub supravegherea procurorului din cadrul Parchetului de pe lângă Tribunalul Prahova, au dispus prezentarea persoanei cercetate în fața judecătorului de drepturi și libertăți.

citeste mai mult
2037 vizualizari 26 Dec 2025 21:35 Tentativă de viol la Școala de Poliție din Câmpina

Tentativă de viol la Școala de Poliție din Câmpina

La nivelul Inspectoratului Județean de Poliție Prahova - Serviciul de Investigații Criminale se efectuează cercetări într-un dosar penal întocmit sub aspectul săvârșirii infracțiunii de tentativă la viol, sub supravegherea Parchetului de pe lângă Tribunalul Prahova. 

citeste mai mult
435 vizualizari 26 Dec 2025 17:39 Intervenție a salvamontiștilor în Bucegi

Intervenție a salvamontiștilor în Bucegi

Nici în a doua zi de Crăciun, salvatorii montani de pe Valea Prahovei nu au avut liniște.

citeste mai mult
1038 vizualizari 26 Dec 2025 10:26 Apele Române clarifică situația Barajului Paltinu

Apele Române clarifică situația Barajului Paltinu

Simultan cu declanșarea crizei apei în zona Câmpina au apărut tot felul de speculații - de la situația barajului, la încercări de a vinde apa, tot felul de elucubrații menite, parcă, doar a tensiona și mai mult o situație deja foarte greu controlabilă de către autorități.

citeste mai mult
Actualitate Politică Social Eveniment Interviuri Sănătate Editorial Sport Anunțuri Joburi Turism

Termeni și condiții - Politica de confidențialitate - Politica cookies
© 2025 Câmpina TV