Guvernul pregătește modificarea legislației în vigoare, astfel încât achizițiile publice mai mici de 13.000 lei să poată fi realizate fără licitație pe SEAP. Anunțul a fost făcut de ministrul delegat pentru fonduri europene, Marius Nica.
Potrivit Agerpres, în cadrul unei întâlniri care a avut loc la Botoșani, la sfârșitul acestei săptămâni, ministrul Marius Nica a afirmat că modificarea Legii achizițiilor publice va fi făcută până la finalul acestui an. "Până la sfârșitul anului, aceste modificări intenționăm să le realizăm, actele normative sunt deja pe circuit. Am obligat toți primarii ca atunci când vor să schimbe un bec, să repare un calorifer într-o școală, investiții minime deci, să meargă în SEAP. Procedura este dificilă și de multe ori intervenția este necesară imediat și aici va exista un prag până la care nu îi vom mai obliga să facă acest lucru, nu îi vom mai chinui cu această procedură", a declarat ministrul Marius Nica.

Pompierii militari prahoveni au intervenit în această seară pentru localizarea și lichidarea unui incendiu izbucnit la o locuință din localitatea Talea.

Polițiștii prahoveni au dispus, la data de 28 martie, măsura reținerii pentru 24 ore față de cinci bărbați bănuiți de comiterea infracțiunilor de lovire sau alte violențe și tulburarea ordinii și liniștii publice, în urma implicării acestora într-un conflict spontan produs la data de 27 martie 2026, în jurul orei 18.15, pe raza localității Șotrile.

A încetat din viață profesorul Cristina Budileanu. Urma să împlinească în octombrie 69 ani. Ca elev și apoi ca dascăl, viața sa a fost legată de CNNG.

Polițiștii Brigăzii de Combatere a Criminalității Organizate Ploiești, împreună cu procurorii Direcției de Investigare a Infracțiunilor de Criminalitate Organizată și Terorism - Serviciul Teritorial Ploiești, au documentat activitatea infracțională a unui tânăr de 18 ani, cercetat pentru pornografie infantilă și șantaj.