CONTACT
https://www.matosimobiliare.ro/
https://sanconfind.ro/
https://www.soceram.ro/

Breaza se pregătește pentru "Ziua orașului" și tradiționalul târg de Sfânta Parascheva

- Eveniment -

Breaza se pregătește pentru

În perioada 12-15 octombrie 2017, la Breaza va avea loc târgul de Sfânta Parascheva, o manifestare tradițională, care se organizează de mai bine de 200 de ani. Pentru bunicii și străbunicii noștri, acest eveniment era cunoscut ca "bâlciul de la Breaza", dar iată că tradiția s-a păstrat cu trecerea timpului, iar bâlciul de altădată a devenit târgul de astăzi, la care vin an de an sute de producători și comercianți de produse tradiționale. Și mii de cumpăratori.

Pe 14 și 15 octombrie vor avea loc manifestările dedicate "Zilei Orașului", anul acesta Breaza împlinind 514 ani de la prima atestare documentară. Manifestările oficiale vor începe sâmbătă la ora 12.00, cu defilarea din centrul orașului, iar sâmbătă și duminică vor avea loc spectacole. Mai întâi vor evolua soliști și dansatori de la Clubul Copiiilor din Breaza, ansamblurile folclorice "Muguri de Breaza" și "CA LA BREAZA", Formația Ritmic din Breaza, iar invitați speciali sunt: Maria Dragomiroiu, Constantin Enceanu, Oana Radu, Daniel Trifu, Lora & Band, Trupa Freestay.
Manifestările sunt organizate de Primăria și Consiliul Local Breaza.


08 Oct 2017 19:55 10513 vizualizari


Comentarii






166 vizualizari 28 Nov 2025 11:34 Câmpina a găzduit o conferință privind consumul de droguri - ”Pariu cu mintea, viitor fără umbre”

Câmpina a găzduit o conferință privind consumul de droguri - ”Pariu cu mintea, viitor fără umbre”

Prevenția începe cu o informare corectă, aceasta a fost baza conferinței ”Pariu cu mintea, viitor fără umbre”, organizată la Câmpina și dedicată informării și prevenției consumului de droguri, mai ales în rândurile tinerilor.

citeste mai mult
795 vizualizari 27 Nov 2025 16:21 La Colegiul Național ”Nicolae Grigorescu” Câmpina s-a sărbătorit Ziua Națională a României

La Colegiul Național ”Nicolae Grigorescu” Câmpina s-a sărbătorit Ziua Națională a României

În avans cu câteva zile, la Colegiul Național ”Nicolae Grigorescu” s-a sărbătorit Ziua Națională a României.

citeste mai mult
373 vizualizari 25 Nov 2025 19:10 „Nicolae Iorga și seducția fascismului italian“, un volum de Georgiana Țăranu, care va fi lansat la Seratele Culturale Elstar

„Nicolae Iorga și seducția fascismului italian“, un volum de Georgiana Țăranu, care va fi lansat la Seratele Culturale Elstar

Ediția de vineri, 28 noiembrie, de la ora 17.30, a Seratelor Culturale Elstar va fi una specială, încărcată de istorie, pentru că în cadrul acesteia va fi lansat volumul „Nicolae Iorga și seducția fascismului italian“, de Georgiana Țăranu.

citeste mai mult
929 vizualizari 25 Nov 2025 14:05 13 elevi de la Colegiul Național Militar ”Dimitrie Cantemir” Breaza vor participa la parada militară de 1 Decembrie din Capitală

13 elevi de la Colegiul Național Militar ”Dimitrie Cantemir” Breaza vor participa la parada militară de 1 Decembrie din Capitală

De o săptămână, 13 elevi (nouă băieți și cinci fete) de la Colegiul Național Militar ”Dimitrie Cantemir” Breaza se află la București, unde se pregătesc pentru defilarea de Ziua Națională.

citeste mai mult
Actualitate Politică Social Eveniment Interviuri Sănătate Editorial Sport Anunțuri Joburi Turism

Termeni și condiții - Politica de confidențialitate - Politica cookies
© 2025 Câmpina TV