Costin Bădiceanu, un tânăr câmpinean care a cucerit Europa cu artele marţiale

Sport (Categoria articolului)

Costin Bădiceanu are 17 ani şi practică artele marţiale de 12 ani în cadrul CS Aiko Câmpina, avându-l ca antrenor pe Gabriel Timofte. În acest week-end, alături de lotul naţional al României s-a aflat în Polonia, la Cupa Europei, de unde s-a întors cu 6 medalii: 3 de aur şi 3 de argint.

Costin Bădiceanu are centură neagră 2DAN şi a fost singurul sportiv câmpinean prezent la această competiţie europeană, desfăşurată în oraşul Dabrowa Gomicza, din Polonia. A participat la categoria 16-17 ani - 60kg, centuri negre, iar palmaresul său a fost unul extraordinar, apreciat de toţi cei prezenţi - 6 medalii, din care 3 de aur, 3 de argint, iar dintre acestea patru la probe de kata individual şi pe echipe şi două la proba de kumite.
"Cel mai important rezultat la acest concurs a fost locul 1 la categoria kumite open sub 21 ani, ţinând cont şi de faptul că nu am decât 60 kg, fiind cel mai slab sportiv la această categorie. Dar numai din punct de vedere al greutăţii... A fost un concurs interesant, cu adversari de valoare şi un foarte bun test înaintea Campionatului European care va avea loc în luna mai, în Serbia", ne-a declarat Costin Bădiceanu.
Lotul României la această competiţie a fost format din șapte sportivi (doi din Bucureşti, patru din Ploieşti şi unul din Câmpina) şi a câştigat 25 de medalii (7 de aur, 8 de argint, 10 de bronz), delegaţia României în Polonia fiind condusă de Aurel Pătru - preşedintele Federaţiei Mondiale de Karate Shotokan SKDUN.